AKP'lilerin DTP'yi randevusuz ziyareti kavgayla bitti

Kars'ta AKP Belediye Başkan Adayı Nevzat Bozkuş'un bir grup partiliyle DTP İl Başkanlığı'nı randevusuz ziyaret etmesi sırasında kavga çıktı. İki partiye mensup gençlerin arasında çıkan yumruklu kavgada bir DTP'li yaralandı


AKP Belediye Başkan Adayı Nevzat Bozkuş ile bir grup partili, bugün öğle saatlerinde Bakırcılar Caddesi üzerindeki Eski Belediye İşhanı’ndaki esnafı ziyaret ettti. AKP’li grup, işhanının üst katında bulunan DTP İl Başkanlığı’na girerek parti yetkilileriyle görüşmek istedi. DTP’liler, randevusuz gelen AKP’lilerle görüşmeyeceklerini söyledi. Parti binasında oturan DTP’li bazı gençler de AKP’lilere tepki gösterdi. Bu sırada AKP’li gruptan bir kaç kişi ile DTP’li gençler arasındaki tartışma çıktı ve koridorda devam etti. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine DTP’li Hüseyin Boçnak hafif yaralandı. Kavga bina dışında da devam edince, olay yerine gelen polis grupları ayırmaya çalıştı. DTP’li grubun tepkisi uzun süre devam edince bu kez olay yerine çevik kuvvet polisleri gelerek bina etrafından güvenlik önlemi aldı. DTP Kars Belediye Başkan Adayı Ayşe Alınak ile parti yöneticileri, DTP’li gençleri sakinleştirmeye çalıştı.

‘DTP'Lİ GENÇLER DUYGUSAL DAVRANDI’
Olayla ilgili açıklama yapan AKP Belediye Başkan Adayı Nevzat Bozkuş, DTP’li bazı gençlerin duygusal davrandığını belirterek şunları söyledi:
“Biz esnaf ziyaretine çıktık. O işhanında DTP İl Başkanlığı bulunuyor. Onları ziyaret etmemek olmazdı. DTP’ye de uğradık. Partideki büyükler iyi karşıladılar. Bir kaç genç kardeşimiz duygusal davrandı. Onun ötesinde bir sorun yok. Gençler, ‘Genel Başkanınız milletvekillerimizin elini sıkmıyor. Siz neden geliyorsunuz?’ dediler. Tabi bunlar bizi aşan konular. Bu da duygusal bir tepki. Birbirimizle herhangi bir sorunumuz yoktur.”

DTP: ZİYARET PROVOKATİF
DTP Kars İl Başkan Yardımcısı Turgut Taşkıran ise AKP Belediye Başkan Adayı Nevzat Bozkuş ile bir grup AKP’linin kendilerine yönelik ziyaretini ‘provokotif bir davranış’ olarak değerlendirdi. Ziyaretin randevu alınmadan gerçekleştirildiğini belirten DTP’li Taşkıran, kavga sırasında yaralanan Hüseyin Boçnak’ın Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirtti. Taşkıran şöyle dedi:
“Teamüller gereği böyle bir ziyaret randevu alınarak gerçekleştirilir. Bunu yapmadıkları için biz yapılan ziyareti provokatif bir davranış olarak değerlendiriyoruz. Meclis’te milletvekillerimizin elini sıkmayan AKP’nin bizi yerelde ziyaret etmesi, kitlemizi provoke etmeye yöneliktir. Hamas’ı meşru gören bir zihniyet bizimle el sıkışmıyorsa, bizi ziyaret etmeleri doğru değildir. Bizim AKP, CHP ve MHP’ye olan tavrımız bilinmektedir. Bizi ziyaret etmelerinin iyi niyetli olduğunu düşünmüyoruz.”(aa)