AKP'nin anketine göre 'Gezi olayları' çözüm sürecine desteği artırdı

AKP'nin anketine göre 'Gezi olayları' çözüm sürecine desteği artırdı
AKP'nin anketine göre 'Gezi olayları' çözüm sürecine desteği artırdı
AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından ve Gezi olayları öncesini ve sonrasını karşılaştıran ankete göre Gezi Parkı olayları özellikle Kürtler arasında çözüm sürecine desteği artırdı.

ANKARA - AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından yapılan son ankete göre, çözüm sürecine verilen desteğin arttığı ortaya çıktı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada, çözüm süreciyle ilgili yaptıkları son ankette, bu sürece destek verenlerin Kürt seçmenlerin oranında ciddi bir artış olduğuna dikkati çekti.

Çözüm sürecine halkın desteğine ilişkin trendi sürekli izlediklerinin altını çizen Soylu, son zamanlarda estirilen "musibet rüzgarlarına" rağmen, bu sürece destek verenlerin oranındaki artışın büyük önem arz ettiğini belirtti.

Taksim Gezi Parkı olaylarından önce yaptıkları ankette, çözüm sürecine destek veren Kürt seçmenlerin oranının yüzde 75, diğer seçmenlerin oranının da yüzde 65 civarında olduğunu anlatan Soylu, son yapılan ankette ise bunun Kürt seçmenlerde yüzde 90'a, diğer seçmenlerde ise yüzde 70'lere ulaştığını söyledi.

Soylu, "Sadece kendisini Kürt olarak tanımlayanların yüzde 90'ı çözüm sürecini desteklemektedir. Sürece halkımızın verdiği ortalama destek yüzde 65-75 aralığındadır. Yani halkın desteği sürekli yükselmektedir. Bu da şunu çok açık olarak gösteriyor ki, çözüm süreci, önemli kazanım sağlayacak Güneydoğu'da yaşayan insanlarımız tarafından daha çok benimsenmektedir" dedi.

Soylu, milletin, Türkiye 'nin zenginleşmesi, demokratikleşmesi, özgürleşmesi ve insanların kardeşlik diyaloğunun temelinin, bu ihtilafların ortadan kalkmasıyla olacağına vurgu yaparak, "Çözüm süreci konusunda gerek hükümetimiz, gerek partimiz üzerindeki yükümlülüğümüz, sorumluluğumuzu tam anlamıyla millete vermiş olduğumuz söz çerçevesinde yerine getirilmektedir. Bunların hepsi birer pakettir öyle görmek lazım" şeklinde konuştu.

"MİLLET RAHATLAMIŞTIR"
Türkiye'de çözüm sürecinin başlamasının ardından bir musibet rüzgarı estirildiğine de dikkati çeken Soylu, ülkenin şimdiye kadar birikmiş ne kadar toplumsal sorunları ve ihtilafları varsa hepsinin bu dönemde gündeme getirildiğini söyledi.

Taksim olaylarında, "şimdi çözüm süreci de bitiyor" diye neredeyse şapkasını göğe atan insanları gördüklerini ifade eden Soylu, şöyle konuştu: "Fakat ne kadar bu konuda bir çaba ortaya koyarsalar koysunlar çözüm süreciyle ilgili yaptığımız araştırmalarda da Türkiye'nin her tarafından gerek Güneydoğu Anadolu'da gerek Doğu Anadolu'da gerekse İç Anadolu ve Batı'da olsun, milletvekillerimizin, parti yöneticilerinin, bakanlarımızın yapmış olduğu bütün çalışmalarda, milletimizin çözüm süreci konusunda geleceğe daha emin bakabilen bir haleti ruhiyenin içerisinde olduğunu görüyoruz.

Millet rahatlamıştır. Milletimiz, çözüm süreci ortaya çıktığından itibaren bu cesaretli siyasi adımdan itibaren, Sayın Başbakanın da siyasal gücünü burada değerlendirerek bu sorunun çözülebilceğine, artık Türkiye'nin yıllarca karşı karşıya kaldığı ve ülkemizdeki insanlarımızın kardeşliğini, diyalogları engelleyici bu durumu ortadan kaldırabileceğine kanaat getirmiştir." (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1143339114333912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  her yer Taksim - ismet65

  Taksim ve Gezi Parkı olayını başta Başbakan olmak üzer AKP çevresi, sanki barış-çözüm sürecine karşıymış gibi dile getirdi ve o yönde tüm politikasını sürdürdü. Buna rağmen AKP, halkın Gezi Parkına olan desteğini engelleyemedi. Her yer Taksim, her yer direniş oldu.

  Daha Neler Artacak? - Clear

  Daha başka nelere desteği artırdığı da zamanla görülecek.Önceki yorumlarımı yabana atanlar da bunu hüsranla seyredecek.Seçimler yaklaştı.Kısa zaman sonra "AK","KARA" ayrı ayrı,BERRAK(apaçık) ve net bir şekilde görülecek."Çoğulcu Demokrasi",az sonra...

  neyi çözdünüz yahu. - sktk60

  çözüm sürecini kürtler türkler destekliyormuş ortada ne var neyi çözdünüz sorunlar aynen duruyor kürtlere anadilde eğitim verecekmisiniz kürt bölgelerinde federal yapıya gidecekmisiniz adam doğu bölgesi kürdistan toprağı diyor biz türkiyenin kanatları altında özgür bağımsız yaşamak istiyoruz diyor belediyelerimiz özerk olsun diyor kendi emniyet teşkilatımız olsun diyor lafla beklemeyle çözüm oluyormu kürtlere ne söz verdiniz vermediyseniz kürtlerin beklentileri neden yüksek yoksa kürtler hayal alemindemi yaşıyor pkk.lıları ne yapacaksınız, dağdan indirebilecekmisiniz, fırat,dicle gap.olduğu gibi kürtleremi bırakacaksınız kürtlere çözüm olarak ne sunuyorsunuz hayal alıp hayalmi satıyorsunuz tek devlet,tek millet,tek bayrak diyorsanız bu nasıl çözüm olacak kürtler hariçten gazelmi okuyor şu çözüm çözüm dediğiniz meseleyi açında çözülsün.

  ÇÖZÜM SÜRECİ NE DEMEK - HARAYDIN

  bİR ÜLKE İÇİNDE DEMOKRATİK EŞİTLİK YOKSA AYRIMCILIK VARSA giderilmek zorunda yani herkes demokratik eşit birey olmak zorunda, farklılıklar özgürce yaşanmak zorunda demokratik eşit bireyler olmak ve demokratik haklar bahanesiyle terör ve uyuşturucu ticareti olmasın demek elbette herkesin isteğidir.Bunun adı demokrasi çıtasını yükseltme sürecidir. Burada söylenmese de en büyük vahşet sizin söylediğiniz sorun ve çözümü değildir. En ağır suç ve yanlış ilk çözülecek sorundur. Başını örten eşit demokratik insan sayılmıyor. Bu hiç bir etnik dini gruba yönelik bir yanlış değil tümüyle herkese karşı işlenen bir vahşet.Başını örten eşit insan sayılmaz dolayısıyla demokratik insan hakkını kullanamaz yani seçer ama seçilemez, böyle ayrımcı başka bir vahşet var mı? Sorun sırası ve çözüm sırası ve sorun ve çözüm belli değil bir tutturulmuş çözüm süreci, çözüm süreci ne ki neye destek veriyoruz, açıklayın.

  Cözün süreci ve AKP - Ari Zerdüst

  Cözü süreci sürec olarak yedi aydir devam ediyor.Tamamiyla Kürt tarafinin atmis oldugu adimlarla sinirli kalmakta.AKP-devlet tarafindan atilmis tek bir adim dahi bulunmuyor.Dolaysiyla bu süreci götürüp AKP nin "basari" hanesine yazmak türkiyede yasyan toplumlara hakaret etmektir.kaldi ki,Gezi direnisi özelde AKP nin hegemonik yaklasimlarina karsi yapildi,yapilmaktadir.Dogrudur halklar Öcalan'la baslatilan cözüm sürecine destek vermekte.Ama bu AKP nin " cözüm süreci" olarak algilanmamalidir.

  abi nasil yalanlar soyluyorsunuz - keryil

  simdi biliyorum atlayacak bir suru yorumcu da var. yahu bizzat gittim uc hafta gordum ankara'da. orada insanlar cozume filan karsi cikmiyorlardi, uyduruyorsunuz. hatta bilakis soldan gelen gruplarin fazlaligindan dolayi "halklarin kardesligi" temasi agir basiyordu. alti ay once pkk'yla masaya oturan serefsizdir lafini alkislayanlarin bugun senelerdir kurtlere yapilan zulmu kurtlerle beraber duyurmaya calismis sol hareketleri "cozum surecini baltalamak"la itham etmesi ancak suursuzlukla aciklanabilir. elbette bu eylemlerde de cozum surecine karsi cikanlar vardir tek tuk, ama eylemin profili bu sekildedir demek... bilemiyorum ya, bu kadar umarsizca yalan soylenmez.

  çözüm süraci - aharasa

  evet çözüm süreci iyi, bu sorun ne olursa olsun çözülsün de, ankette sordunuz mu cevap veren insanlar çözüm sürecinden ne anlıyorlar? tam olarak neye destek veriyorlar? iyi bir fırsatı yine kötü kullanmayın.