AKP'nin zor dersi: Türban

Türban sorunu iktidardaki AKP'yi zorluyor. Üniversitelerde türbana özgürlük için mitingler başladı. Başbakan Erdoğan'a 2005'in dört ayında türbana serbestlik için ulaşan dilekçelerin sayısı 150 bini aştı.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP Hükümeti'nin tabana verilen söze karşın 'yüksek hassasiyetler' nedeniyle çözmek için adım atamadığı üniversitelerdeki türban sorunu, partiyi yine zorlamaya başladı.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) bugün görülecek Leyla Şahin davasındaki 'Türban yasağı sürmelidir' yönündeki savunması nedeniyle tabanıyla karşı karşıya gelmesi beklenen AKP iktidarı, son dönemde artan türbana serbestlik miting ve eylemleri nedeniyle de sıkışmaya başladı. Erdoğan ve AKP yönetiminin verdiği sözlere ve YÖK Yasası değişikliği ile türbana serbestlik tanıma girişimlerine karşı, bu konuda sorunu çözücü bir adım atılmamasının parti tabanı ve çevresinde yoğun bir tepkiye neden olduğu ve ciddi bir hareketlenme olduğu belirtiliyor.
Bu hareketlenme ilk etkisini Erdoğan'a dilekçe ve yeni eylemler dizisiyle gösteriyor. 2005 yılının ilk dört ayında, Erdoğan'a iletilmek üzere Başbakanlığa 'türbana serbestlik' isteyen 150 bini aşkın dilekçe gönderildi.
AKP'nin iktidara gelmesiyle birlikte kesilen türbana serbestlik mitingleri ve eylemlerinin de son aylarda yeniden başlaması dikkat çekiyor. Türbanlı öğerencilerin Türkiye'nin değişik illerinden başlattıkları 'Ankara'ya yürüyüş ve oturma eylemi' devam ederken, son gönlerde 'türbana özgürlük' kapsamında Diyarbakır ve Ankara'da katılımı yüksek iki miting düzenlendi. Üniversitelerdeki türban eylemlerinin de yeniden başlayabileceği belirtiliyor.
Yönetim çözüm arıyor
AKP yönetimi ise yeniden başlayan türbana serbestlik eylemlerinin parti ve hükümete karşı bir dalgaya dönüşmesinden tedirginlik duyuyor. AKP yönetiminde türban sorununun çözümüne yönelik 2.5 yıl içinde adım atılmaması ve bu konuda ufukta da bir adımın görülmemesinin tabanda yarattığı hayal kırıklığının, tepkiye dönüşerek partiye karşı bir harekete dönüşmesinden endişe ediliyor. Bu tepkinin bakan ve milletvekillerinin yurtiçindeki gezilerinde de ortaya çıkmaya başladığı ve türban eksenli protestoların yoğunluk kazandığına dikkat çekiliyor. Parti yönetiminin konuyu değerlendirmeye aldığı ve bir çıkış aradığı kaydediliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7463977463970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.