AKP'ye ekibin önemini öğreten hoca öldü

'Hocaların hocası' ve 'iktisadın duayeni' olarak anılan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, İstanbul 'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Lenf kanseri tedavisi gören Zaim, 81 yaşındaydı. Zaim'in öğrencileri arasında "Beyefendi, sakin...

ANKARA - 'Hocaların hocası' ve 'iktisadın duayeni' olarak anılan Prof. Dr. Sabahattin Zaim, İstanbul 'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Lenf kanseri tedavisi gören Zaim, 81 yaşındaydı. Zaim'in öğrencileri arasında "Beyefendi, sakin, azimli ve vefalı" diye tanımladığı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yaptığı şakalar hâlâ aklımda" diye andığı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AKP Konya Milletvekili Prof. Dr. Sami Güçlü gibi devleti yöneten isimler bulunuyordu.
Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 1926 yılında Makedonya'nın İştip kasabasında doğdu. 1934'de ailesiyle İstanbul'a göç ettiler. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. Çeşitli ilçelerde kaymakamlık görevinde bulundu, 1953'de İ.Ü. İktisat Fakültesi'nde asistanlık görevine başladı. İ.Ü'de 40 yıl boyunca öğretim üyeliği ve bölüm başkanlığı görevlerini yürütürken Milli Türk Talebe Birliği'nde 'Sosyal İşler Başkanlığı' da yaptı. Kurucusu olduğu Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden 1998 yılında emekli oldu, ama öğrencilerinden hiç kopmadı.
Cumhurbaşkanı Gül'ün de aralarında bulunduğu 24 öğrencisini Sakarya Üniversitesine İktisat Akademisi'ne asistan olarak alan Zaim, İslâm ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalarla pek çok ödül aldı.
Kadroyla gelinir, kadroyla gidilir
Öğrencilerine Büyük Selçuklu Devleti vezirlerinden Nizamül Mülk'ün 'Siyasetname'sini öneren Zaim, devleti idare edenlerin ekiplerini iyi kuramadıklarında başarı sağlayamayacaklarını belirterek, demokrasiyi 'kadrolar sistemi' olarak nitelendiriyor, halkın getirdiği iktidarların da kendi ekipleriyle gelip kendi ekipleriyle gitmelerini istiyordu.
Deniz Feneri gönüllüsü olarak Balkanlar'daki çalışmaları izleyen Prof. Dr. Zaim, doğduğu İştip'e de 72 yıl sonra ilk kez geçen yıl Deniz Feneri'nin yaptırdığı Hamidiye Medresesi'nin açılışı için gitmişti. Şair İsmet Özel, YÖK üyeliği ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nin kurucu rektörlüğünü de yapan Zaim'in anılarını kitaplaştırmaya hazırlanıyordu. Beş çocuk babası Zaim bugün Fatih Camisi'nde düzenlenecek törenin ardından Edirnekapı Mezarlığı'ndaki aile kabristanında defnedilecek.