'AK'raba vali çok tartışıldı

'AK'raba vali çok tartışıldı
'AK'raba vali çok tartışıldı

DTP?li İl Genel Meclisi üyeleri, savcılığa suç duyurusu yapmadan önce bodrumdaki AKP afişlerini cep telefonlarıyla görüntüledi. FOTOĞRAF: FERİT DEMİR / DHA

ANKARA - AKP’nin propaganda malzemelerinin Tunceli Valiliği’ne ait bir depoda çıktığı iddiaları üzerine gözler, yeniden Tunceli Valisi Mustafa Yaman’a çevrildi. Tunceli’de seçim öncesi halka yardım olarak beyaz eşya dağıtılması nedeniyle çok tartışılan Mustafa Yaman, AKP Eskişehir Milletvekili Murat Mercan’ın kız kardeşiyle evli. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sıkça övdüğü vali, açıklamalarında Erdoğan’ın söylemlerini kullanması ve hükümeti övmesiyle biliniyor.

Sezer veto etti, Gül atadı
10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, valiler kararnamesinde veto ettiği Yaman, Kaymakamlık kursunun ardından önce Tokat Almus’ta göreve başladı. Mazgirt, Bozova, Delice, Beypazarı ve son olarak da Niksar Kaymakamlığı yaptı. AKP’nin hükümet olmasının ardından İçişleri Bakanlığı merkezinde değerlendirilmek amacıyla önce hukuk müşaviri yapılan Yaman’ın yıldızı hızla parladı. Yaman, önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde genel müdür yardımcısı oldu. Kısa süre sonra bakanlığın en önemli birimlerinden Personel Genel Müdürlüğü’nde genel müdür yardımcılığına geçti.
Buradaki çalışmaları sonrasında Personel Genel Müdürü oldu. Ancak, Ahmet Necdet Sezer, Yaman’ın bu göreve asaleten getirilmesi için gerekli ‘üçlü kararnameyi’ de imzalamadı. AKP’nin kurucularından Eskişehir milletvekili Murat Mercan’ın kız kardeşiyle evli olan Yaman, 2007’deki genel seçimler öncesinde İçişleri Bakanlığı’nca vekâleten Tunceli Valisi yapıldı. Yaman, AKP’nin seçimi kazanmasının ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün imzaladığı Valiler Kararnamesi’yle Tunceli Valiliği’ne asaleten atandı.

‘Hoş geldiniz’ pankartı
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Tunceli’deki seçim gezisinde AKP il yönetiminin yanı sıra Yaman’ın, valilik imzalı ‘Hoş geldiniz’ pankartı asması da tepki çekti. Yaman, bu pankartla siyasi hareket içinde olmakla eleştirildi. 
Tunceli’de geçen yıl yapılan ‘Köprü’ operasyonu sırasında Emniyet birimleriyle ters düşen Yaman, aralarında İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muzaffer Aslan ile kentteki bazı AKP’li siyasetçilerin  ‘ihalelerde yolsuzluk’ iddiasıyla gözaltına alınması üzerine, izinli olduğu Ankara’dan hemen Tunceli’ye döndü. Yaman, operasyondan sonra başgösteren krizin ardından, soruşturmada görev alan bazı polis amirlerinin görevlerini değiştirdi. ‘Gözaltına alınan zanlıların adli yargı üzerinde oluşturulan baskı sonrasında serbest bırakıldığı’ iddiaları Ankara’ya ulaştı ancak herhangi bir idari işlem yapılmadı.

Erdoğan takdir etmişti
Tunceli Valisi Yaman’ın son icraatı ise, ‘her eve beyaz eşya’ adı altında, buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, çekyat gibi eşyaların dağıtılması oldu. Seçim öncesi yapılan bu dağıtımlar, kamuoyunun tepkisini çekerken, ‘seçim rüşveti’ olarak adlandırıldı. Valilik bu yardımların sosyal devletin gereği olduğunu söylerken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da kendisine destek oldu.
YSK’nın, Seçim Kanunu’na muhalefet gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmasına rağmen Valiliğin beyaz eşya yardımı sürdü.   Erdoğan, tartışmalar üzerine 10 Şubat günü AKP Grup toplantısında Yaman’a şöyle sahip çıktı:
“Şimdi seçim siyaseti uyguluyor diye bize iftira gayreti içine girenler var. Valilerimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin valileridir. Eğer burada AKP ile bunu ilintili hale getirme gayreti içine giriyorlarsa o zaman 81 ilin 81 valisi de Tunceli Valiliği’nin yaptığını yapardı. Ayıptır, çirkindir.  Bu, valimizin, Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’ndan oradaki fakir fukaraya yapmış olduğu ayni yardımdır. Biz doğru bildiğimizi yaptığımız gibi bizim valilerimiz de yasaların verdiği yetkiyi aynen kullanırlar. Valimizin bu hassasiyetini takdir ediyorum.”
Valiliğin internet sitesinde ise yardımlar şöyle açıklanmıştı:
“Devletimiz ve hükümetimiz, ‘kimsesizlerin kimsesi’ olmayı temel prensip kabul etmektedir. Bu kapsamda, Tunceli Valiliği de, hükümetimizin programı doğrultusunda, yoksul, muhtaç ve kimsesiz vatandaşlarına ‘pozitif ayrımcılık’ yapan, insan odaklı ve kucaklayıcı bir anlayış içerisinde hizmet etmeyi temel şiar edinmiş olup, bu anlayıştan en ufak  taviz vermeyecektir.” (Radikal)