Akrep'te 'siyasi' tartışma

'Türk Dil Kurumu'ndaki (TDK) yolsuzluklara göz yummak ve kurumu zarara uğratmakla' suçlanan...

ANKARA - 'Türk Dil Kurumu'ndaki (TDK) yolsuzluklara göz yummak ve kurumu zarara uğratmakla' suçlanan eski TDK Başkanı Prof. Ahmet Bican Ercilasun 'Akrep Operasyonu'nun siyasi olduğunu öne sürdü. Ercilasun, Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli'nin siyasi anlaşmazlık nedeniyle kendisini hedef gösterdiğini öne sürdü.
Ankara 2 Nolu DGM'de dün görülen 'Akrep duruşması'na ikisi tutuklu 13 sanık katıldı. Bir önceki duruşmaya katılamayan eski TDK Başkanı Ercilasun ile yönetim kurulu üyesi Ahmet Parlatır savunmalarını yaparak haklarındaki suçlamaları reddetti. Ercilasun, kurumun bir trilyon lirasını zimmetine geçirmekle suçlanan sayman Mustafa Kurtçuoğlu'na göz yumduğu yönündeki suçlamayı hatırlatarak, TDK Başkanı'nın kurum çalışanlarını denetlemeye yetkisi bulunmadığını söyledi.
'Aramıza Apo girdi'
Ercilasun, Bahçeli'yi yıllardır tanıdığını ve aynı görüşleri paylaştıklarını belirterek, "Koalisyon ortakları Abdullah Öcalan'ın idamını öngören dosyayı Meclis'e göndermekten vazgeçince görüş birliğimiz son buldu. Ben bu karar üzerine 'Hayır' başlıklı bir yazı yazdım ve bu yazı ülkü ocaklarınca dağıtıldı. Sadi Somuncuoğlu'na yapılan zulmü de her platformda eleştirdim" diye konuştu. Ercilasun Bahçeli'nin aralarındaki bu görüş ayrılıkları nedeniyle kendisini hedef gösterdiğini ve Akrep soruşturmasının kendisine kadar uzanmasını sağladığını iddia etti.