'Akrilamid oranı' soruldu

Sağlık Bakanlığı, unlu ve kızarmış ürünlerin içerdiği kanserojen 'akrilamid' maddesi oranının neden paketlere yazılmadığını yanıtladı: "Çünkü bu maddenin ne kadarının zararlı olduğu konusunda Türkiye'de ya da dünyada bir mevzuat yok."

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, unlu ve kızarmış ürünlerin içerdiği kanserojen 'akrilamid' maddesi oranının neden paketlere yazılmadığını yanıtladı: "Çünkü bu maddenin ne kadarının zararlı olduğu konusunda Türkiye'de ya da dünyada bir mevzuat yok."
DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan, TBMM'ye verdiği soru önergesinde "Kanada ve İsveç'te olduğu gibi ambalajlara içerdiği akrilamid oranının yazılması için bir çalışma yapılmakta mıdır?" dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise soruyu "Yürürlükte bulunan mevzuatta akrilamid ile ilgili bir hüküm yok" diye yanıtladı. Akrilamid ile ilgili olarak uluslararası ortak bir analiz metodu da bulunmadığını savunan Akdağ, "Ülkemizin de üyesi olduğu 'Kodeks Alimentarius Komisyonu'nun çalışmaları dikkatle izlenmekte olup, herhangi bir metot ve limit belirlendiğinde Bakanlığımızca uygulamaya konulacaktır" dedi.
Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, akrilamidi 'potansiyel kanserojen maddeler' arasında gösteriyor. AB 6. Çerçeve Programı çerçevesinde akrilamid-kanser ilişkisini araştıran bir projeye 4.2 milyon avro sağlıyor. Proje çerçevesinde 13 ülkeden 23 kuruluş akrilamidin dünya ortalamasıyla karşılaştırmasını yapıyor. Türkiye'de işi TÜBİTAK'a bağlı Marmara Araştırma Merkezi (MAM) üstlenmişti. Bu çalışmalarda, bebe bisküvilerinde akrilamid oranı 400-600 mikrogram/kilogram olarak saptandı. Bu üründe dünya ortalaması 160-610 mikrogram/kilogram.
Akrilamid, şeker ile proteinin yüksek ısıda reaksiyona girmesiyle ortaya çıkıyor. Yüksek sıcaklıklarda yapılan kızartmalarda (cips, patates kızartması, kahvaltılık gevrekler vs) akrilamid oluşumu gözleniyor.


    http://www.radikal.com.tr/7442727442720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.