Aksa Fabrikası'nda yangın

Aksa Fabrikası'nda yangın
Aksa Fabrikası'nda yangın
Yalova- Karamürsel yolunun 13'üncü kilometresinde bulunan 430 bin metrekarelik alan üzerine kurulu tesisin elyaf deposunda bu sabah saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

YALOVA - Akkök Şirketler Grubu’na ait Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinde bu sabah yangın çıktı. Elyaf depolarında saat 08.30’da başlayan ve kısa sürede genişleyen yangının söndürülmesi için çevredeki tüm itfaiye ekipleri seferber oldu.

Yalova- Karamürsel karayolunun 13’üncü kilometresinde bulunan Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinde henüz bilinmeyen nedenle başlayan yangın, patlamalarla genişledi. Alevler elyaf deposunu sararken, yükselen simsiyah duman bölgeyi kapladı. İlk anda çevredeki sanayi tesislerinin itfaiye gruplarının müdahale ettiği yangını söndürmek için Yalova, İzmit, Karamürsel, Taşköprü belediyeleri itfaiyeleri de seferber oldu.

Yalova Valisi Esengül Civelek, Aksa Akrilik Kimya Sanayii tesislerinde bu sabah çıkan yangının itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu tamamen kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Yangının tesislerin depo bölümünde çıktığı için üretimi etkilemeyeceğini kaydeden Vali Civelek, yangının çıkış nedeni ve hasarı belirleme çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

FORKLİFT AKÜSÜNÜN PATLADIĞI İDDİASI

Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinin bulunduğu Taşköprü Beldesi Belediye Başkanı Ak Partili Şaban Ertan da elyaf depolarında çıkan yangına, forklift aküsünün patlamasının neden olduğunu duyduklarını, ancak kesin nedenin henüz bilinmediğini söyledi.
Başkan Ertan, yangının çıktığı ürün deposunun da kimyasal maddelerin bulunduğu depolara uzak olmasının kendilerini biraz olsun rahatlattığını sözlerine ekledi.

AKSA’DAN AÇIKLAMA

Yalova’daki Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinde çıkan yangın ile ilgili Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, tesislerin mamul ambarında çıkan yangının çevre ilçelerden gelen itfaiye ekiplerinin de müdahalesiyle mamul ambarı dışına sıçramasının engellendiği ve tamamen kontrol altına alındığı belirtildi.

Olayda can kaybı ve yaralanan personellerinin bulunmadığı ifade edilen açıklamada, ’yangına neden olan unsurların yetkililer tarafından araştırıldığı’ kaydedildi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK AKRİLİK ELYAF ÜRETİCİSİ

Akkök Şirketler Grubu’na bağlı olan Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., 1968 yılında kuruldu. 1971 yılında Yalova’daki fabrikasında 5000 ton/yıl kapasite ile üretime başlayan Aksa, 2007 yılında ise 300 bin ton/yıl sınırını aşarak bugün 308 bin ton/yıl üretim kapasitesi ve yüzde 14’lük pazar payı ile dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi.

Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. tarafından üretilen akrilik elyaf yüne en çok benzeyen ürün olarak tanımlanıyor. Kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma, güveye, yağa ve kimyasallara dayanıklılık, mükemmel haslıkta parlak renklere boyanabilme, güneş ışığına karşı yüksek dayanıklılık, görünüm ve dokunum olarak yüne benzeyen doğallık ve sıcaklık özellikleri taşıyan akrilik elyaf, giyim, ev tekstili, araba tavanları, tekne örtüleri branda gibi dış mekanın yanı sıra, endüstride de toz filtresi, inşaat yapımında güçlendirici dolgu malzemesi, araba akülerinde kullanılıyor.


DHA – Süheyla GÖZDERELİLER / Mustafa BAĞDİKEN / Ergün AYAZ