Aksa korkuttu

Aksa korkuttu
Aksa korkuttu
Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa'nın deposu alev alev yandı. Yangına bir 'akü'nün yol açtığı öne sürüldü.

YALOVA/DHA-Yalova’daki Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinde dün sabah çıkan yangın paniğe neden olurken bölge simsiyah dumanlarla kaplandı. Elyaf depolarında saat 08.30’da başlayan ve kısa sürede genişleyen yangının söndürülmesi için çevredeki tüm itfaiye ekipleri seferber oldu. Yangın öğleden sonra kontrol altına alındı.
Bölge duman altında
AKKÖK Şirketler Grubu’na ait Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinde başlayan yangın, patlamalarla genişledi. Alevler elyaf deposunu sararken, yükselen duman bölgeyi kapladı. İlk anda çevredeki sanayi tesislerinin itfaiye gruplarının müdahale ettiği yangını söndürmek için çevre illerin itfaiyeleri de seferber oldu.
Alanında stratejik öneme sahip Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinin elyaf deposunu tamamen kaplayan yangını çevredeki tesislere sıçramadan kontrol altına almak için itfaiye ekipleri büyük çaba harcadı.
Yangın sırasında çevredeki kuruluşlarda da önlem alındı. Patlamalarla birlikte yanan elyaf parçaları çevreye yayılınca, yakındaki akaryakıt istasyonu önlem olarak pompalarını kapattı.
Olay yerine gelerek söndürme çalışmalarıyla ilgili bilgi alan Vali Esengül Civelek, “Sevindirici olan, can kaybı ve yaralı olmaması” dedi. Yangının çıkış nedeniyle ilgili bir soru üzerine Vali Civelek, “Teknik ekipler söndürme çalışmalarının yanı sıra incelemelerini sürdürüyor. Çıkış nedeniyle ilgili henüz bilgi yok” diye konuştu. Vali öğleden sonra yaptığı açıklamada da yangının tamamen söndürüldüğünü belirtti.
‘Kimyasal’a sıçramadı
 
Aksa adına açıklama yapan Akkök Grubu’na bağlı AKTOPS Tekstil Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdürü Celal Özel de, yangının çıkış nedeniyle ilgili henüz kesin bilgi olmadığını söyledi. Özel, yangının ürünlerin bulunduğu depoda çıktığını ve kimyasal maddelerin bulunduğu bölüme uzak olduğunu sözlerine ekledi.
Aksa Akrilik Kimya Sanayi tesislerinin bulunduğu Taşköprü Beldesi Belediye Başkanı AK Partili Şaban Ertan da elyaf depolarında çıkan yangına, forklift aküsünün patlamasının neden olduğunu duyduklarını, ancak kesin nedenin henüz bilinmediğini söyledi.
Aksa Akrilik’ten öğle saatlerinde yapılan açıklamada yangının büyük oranda kontrol altına alındığı, can kaybı ve yaralı olmadığı belirtildi. Aksa’nın yazılı açıklaması şöyle:
“27 Ocak Pazar günü sabah 08.30 sıralarında Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. mamul ambarında çıkan yangına teknik ekipler tarafından anında müdahale edilmiştir. Çevre ilçelerden gelen itfaiye ekipleri de yangının mamul ambarı dışına sıçramaması için gerekli tedbirleri almıştır. Can kaybı yaşanmamıştır ve yaralı personelimiz bulunmamaktadır. Büyük bir oranda kontrol altına alınan yangına neden olan unsurlar araştırılmaktadır.”
Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş., yıllık 308 bin ton üretim kapasitesiyle dünyanın tek çatı altında en büyük akrilik elyaf üreticisi.