Akşam ezanını erken okudu, teraviye gelemedi

Akşam ezanını erken okudu, teraviye gelemedi
Akşam ezanını erken okudu, teraviye gelemedi
Mardin'de bir caminin imamı Ahmet Top, dün akşam ezanını 10 dakika erken oyunca, 8 bin kişinin oturduğu mahalle sakinlerinin büyük bölümü orucunu erken bozdu. İmam, yaptığı hata nedeniyle teravi namazını da gelmeyince, cemaatin tepkisine neden oldu.

DERİK – Mardin’in Derik ilçesi Kale Mahallesi Camisi imamı Ahmet Top, dün akşam ezanını 10 dakika erken oyunca, 8 bin kişinin oturduğu mahalle sakinlerinin büyük bölümü de iftarlarını erken açtı. İmam Top, yaptığı hata nedeniyle teravi namazını kıldırmak için camiye gelmeyince, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Derik İlçesi'nin en kalabalık mahallesi olan Kale Mahallesi Cami imamı Ahmet Top, dün akşam ezanını saat 19.44'te okuması gerekirken, saat 19.34'te okudu. Ezanla birlikte mahallede oturan yaklaşık 8 bin kişi, oruçlarını açtı. İftar sonrası teravi namazını kılmak için camiye giden cemat, imamın camiye gelmediğini öğrendi. İmamın utanarak gelmediği ileri sürülürken, 'İftar kazası'nın mahallede yayılması üzerine tepki gösteren vatandaşlar, ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi. İmamın özür dilemesi gerektiğini savunan mahalle sakinleri, bunun günah olup olmadığını bilmediklerini, birilerinin bununla ilgili kendilerine bilgi vermesini istedi.

İlçe Müftülüğü yetkilileri, olayı doğrularken ezanın erken okunmasından dolayı orucunu bozanların Ramazan Bayramı sonrası, 1 gün oruç tutmalarını önerirken, "Olay bilmeyerek meydana geldiğinden kefareti gerektiren bir durum bulunmuyor. Böyle bir durumun yaşanmaması için gerekli uyarılar yapıldı. İmamın ezanı saat 19.44'te okuması gerekirken, saat 19.34'te okumuştur. 34'ü, 44 gibi görmüştür" dedi.

Derik Kaymakamı Ahmet Demirci ise, ezanın erken okunmasıyla ilgili çalışma yapıldığını müftülük ile gerekli görüşmelerin yapıldığını belirterek, konu ile ilgili halkın bilgilendireceklerini söyledi.

Kale Mahallesi Muhtarı Ramazan Dursun, ezanı 10 dakika erken okuyan imamın halktan özür dilemesi gerektiğini belirterek, "İmam, ezanı erken okuduğu için akşam teravi namazına da gelmedi. Utandığı için gelmemiş. Bu tür durumlarda halkın bilgilendirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Varsa böyle bir yanlışlık, imamın çıkıp özür dilemesi gerekir" dedi.


VATANDAŞ TEPKİLİ VE ŞAŞKIN
Mahalle sakinlerinden 78 yaşındaki Faika Erdaş, iftarını açtıktan sonra imamın ezanı erken okuduğunu öğrendiklerini ifade ederek, "Şimdi ne olacak? Günah mıdır, değil midir? Bilemiyoruz. Ezanı okuyan imamın bizi bilgilendirmesi gerekirdi" dedi.

Mahalle sakinlerinden 68 yaşındaki Fevziye Erol, "İmam özür dilesin ve ne yapacağımıza dair bilgiler versin. Bu yaşıma kadar böyle yanlış yapan imam görmedim" dedi.


"YANLIŞLIK YAPTIM"
Ezanı 10 dakika erken okuyan imam Ahmet Top, "Bilgi verme yetkimiz yok. Yanlışlık yaptığımı biliyorum. Devlet memuruyum size açıklama yapamam. Gerekli savunmamı müftülüğe vermiş durumdayım" dedi.


EMRULLAH KARAKAŞ / DHA


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Akşam

  ,

  Cami

  ,

  İmam

  ,

  ilçe

  ,

  iftar

  ,

  açıklama