Akşam vakti bisiklete binen kızını zincirledi

Akşam vakti bisiklete binen kızını zincirledi
Akşam vakti bisiklete binen kızını zincirledi

Önce dövülen sonra zincirlenen 14 yaşındaki U.Y. 1.5 saat boyunca gözyaşları içinde babasının anahtarı vermesini bekledi. İki eşi ve evi olan işsiz baba, gözaltına alındı. FOTOĞRAF: DHA

Haber: TAHSİN ÜLKER / Arşivi

ADANA - Kızının akşam vakti sokakta bisiklete binmesine ‘öfkelenen’ baba, kızını önce dövdü, sonra ayağından ve boynundan banyoya zincirledi. 14 yaşındaki U.Y. yaklaşık 1.5 saat sonra, anahtarı alan polislerce kurtarılabildi.
Cabbar Y. ile beraber yaşayan Fatma Geçit, önceki akşam saat 22.00 sıralarında eve döndü. Yanında anlama güçlüğü çektiği için Özel Hacer Özdemir Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören oğlu Oğulcan, 7. sınıf öğrencisi kızı U.Y. ve eğitim görevlisi Ebru Berköz vardı. Fatma Geçit ve Berköz evde konuşurken, U.Y. bisikletini alıp sokağa çıktı. Bu sırada eve gelen Cabbar Y. kızını göremeyince sinirlendi.
U.Y. eve geldiğinde “Niye akşam bisiklet sürüyorsun. Bu saate kadar sokakta bisiklet sürünür mü?” diye bağırıp kızını döven, onu engellemeye çalışan anneyle eğitmene de sopayla vuran Cabbar Y. hızını alamadı; kızını ayaklarından ve boynundan banyodaki demire zincirledi. Daha sonra resmi nikâhlı eşi Sabriye Y.’nin evine gitti.
Babasının ardından eve gelen Murat Y. kız kardeşinin ayaklarındaki zinciri çözdü, ancak boynundaki kilidi açamadı. Şoka giren U.Y. ancak 1.5 saat sonra, Cabbar Y.’yi bulup anahtarı vermesi için ikna eden polisler tarafından  kurtarılabildi. Adli Tıp Kurumu’nda sağlık raporu alınan, vücudunda morluklar oluşan kız, Çocukları Koruma Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.
Fatma Geçit’in, polisteki ifadesinde “Üç çocuğumuz var. Akşam rehabilitasyon merkezinden geldik. Kocam kızı evde görmeyince çıldırdı. ‘Çocuktur, oynar’ diye engellemeye çalıştım, dinlemedi. Sürekli şiddet uyguluyor. Çocukları bahane ederek, benim evi terk etmemi istiyor. Eşiyle rahat yaşamak için benim evden gitmemi sağlamaya çalışıyor. Olmadık nedenlerle bana, çocuklarıma şiddet uyguluyor, sonra da nikâhlı eşinin yanına gidiyor” dediği öğrenildi.
İşsiz olduğu ve belediye otobüslerinde şoförlük yapmak için kurs aldığı anlaşılan 59 yaşındaki Cabbar Y., gözaltına alındı.