'Akşama bana balık hazırla'

'Akşama bana balık hazırla'
'Akşama bana balık hazırla'

Vefatıyla Türkiye ’yi yasa boğan duayen gazeteci Mehmet Ali Birand bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Birand’ın eşi Cemre Birand, “Rutin bir şey diye girdi. Pankreas kanserinden ölmedi. Hayat boyu korktuğu kalp krizinden öldü. Yani bu da belki daha iyi oldu. Kim bilir?” dedi.
Birand’ın eşi Cemre, oğlu Umur, gelini Caterina ve torunu Umberto ile Beykoz’daki evlerinin önünde açıklamada bulundu. Eşi Cemre Birand, “Mehmet Ali büyük bir şovmendi. Bu da herhalde onun görebileceği en güzel şovlardan birisi oldu. Hepiniz ona büyük bir şevk verdiniz. Eminim o da sizlere verdi. Destek oldunuz, her şekilde, o da bizleri çok çok sevdi. Hepinize candan teşekkür ediyoruz” dedi. Umur Ali Birand, “Size söylediği son şey neydi?” sorusu üzerine babasının, “Niye geliyorsunuz hastaneye? İşiniz gücünüz yok mu, ne işiniz var?” dediğini aktardı. Eşi Cemre Birand da aynı soruya “Ondan bir evvel de ‘Akşama balık hazırla’ dedi. Bu kadar rutin bir günümüzdü” diye konuştu. Umur Birand babasını hayatta tutanın torunu olduğunu belirterek, “Babam pankreas kanseri olduğundan beri onu hayatta tutan torunuydu. Yapmış olduğu her şeyi onun için yaptı. Kitabı olsun... İnşallah Can Dündar’la birlikte yapacağımız kendi belgeseli, hepsi oğlum Umberto içindi. Babamın yerini hiçbir şey, hiç kimse de dolduramayacak” dedi.
Gül de katılacak
Birand için ilk tören bugün saat 10.00’da Doğan TV Center’da düzenlenecek. Cenazesi daha sonra Teşvikiye Camii’ne götürülecek. Öğleyin kılınacak cenaze namazının ardından Anadoluhisarı’ndaki aile kabristanına defnedilecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da törene katılacak.