Akşam'dan Hüsnü Mahalli de gönderildi

Akşam'dan Hüsnü Mahalli de gönderildi
Akşam'dan Hüsnü Mahalli de gönderildi
TMSF'nin el koyduğu Akşam gazetesi, özellikle Türkiye'nin Suriye politikalarına muhalif yazılarıyla bilinen Hüsnü Mahalli'yle yollarını ayırdı.

Akşam yazarı Hüsnü Mahalli'nin yazılarına bugün son verildi. TMSF'nin el koyduğu ve genel yayın yönetmenliğine Mehmet Ocaktan'ın getirildiği Akşam gazetesi, özellikle Türkiye 'nin Suriye politikalarına muhalif yazılarıyla bilinen Hüsnü Mahalli'yle yollarını ayırdı. Gazetede daha önce de Tuğçe Tatari ve Sevim Gözay'ın yazılarına son verilmişti.

Karar üzerine Solportal'e açıklamalar yapan Mahalli, kararı beklediğini ve "ilk atılan olmak unvanını almak isterdiğini hatta TMSF'nin Akşam’a kendisi yüzünden el koyduğunu düşündüğünü" söyledi. Mahalli gazeteden gönerilmesini şöyle annlattı, "Bugün benim yazı günümdü. Tam bitirdim yazıyı ve bir okuyayım, düzelteyim 5 dakika sonra gönderecektim ki o arada gazetenin insan kaynaklarından aradılar. Yıllardır beraber çalıştığımız değerli bir arkadaş, sesi üzgün ve ağlamaklı olarak 'talimat gereği sözleşmeyi feshediyoruz' diyerek işten çıkartıldığımı söyledi. Ben de 'yapacak bir şey yok, üzülme, size bu görev verilmiş' dedim.

Mahalli ayrıca yeni Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ocaktan'la eski arkadaş olduklarını, Yeni Şafak’ta birlikte çalıştıklarını ve atılma kararını kendisinin arayıp bildirmesini beklediğini söyledi. Mahalli şunları söyledi, “Ocaktan, 'Ya Hüsnü kusura bakma biliyorsun durumu' diyebilirdi, insani bir mesele bu ancak bu arkadaşlar bu özelliklerini kaybettiler, bu konuda tek üzüldüğüm şey bu diyebilirim"... 

Akşam'da TMSF 'düzenlemesi': İsmail Küçükkaya gitti, Mehmet Ocaktan geldi


Mahalli'nin açıklamaları şöyle:

"Yeni Şafak’tan da AKP iktidarı zamanında atıldım, TV Net’ten de Akşam’dan da AKP tarafından atıldım. Dördüncü defa İslamcılar tarafından atılmış oldum. Ben dış politika yazarıyım, doğru yaptığı zamanlar AKP’yi destekliyordum ancak son 3 yıla kadar doğru çizgisinden saptı, Suriye’yle düşman, Irak’la düşman İran’la düşman tek dostu radikal İslamcılar! Biz buna karşı olmalıyız.

Akşam beni gazeteden çıkartmasına hiçbir gerekçe belirtmedi, gerekçe belirtemezler ki. Türkiye’de medya şu koşullardayken hangi gerekçeyi arıyoruz? Sadece bizim sektörde, tüm ülkede bu böyle uygulanıyor. İsterim, yaparım diye düşünüyorlar ve bana yapılan şeyde de gerekçe aramıyorum. Otosansürle, korkuyla yazacaksan gazeteci değilsin, başka bir şeysin, diğer gazetelerde onlardan bolca var televizyonlarda da öyle. Biz onlardan değiliz. Olmam da. Bedeli ne olursa olsun. Bedel ödemeye hazırız. Mücadele başka türlü olmaz, doğruları söylüyoruz. Biz bu coğrafyayı seviyoruz, biz savunmayacağız da kim savunacak? Gerekçe bu.

Yazdığım her şey gördüğüm, yaşadığım şeylerdir, Ortadoğu uzmanı, akademisyen değilim. Kimse de iddia edemez, şunu yazdın şu yalan diye. Televizyonlarda binlerce kez konuştum, çıkıp biri de söylediklerime abartı diyebilsin. Tek suçum buysa evet, atılmayı hak ediyorum. AKP’nin dış politikasına yüzde yüz karşıyım ve açıklıkla, korkmadan yazdığım, söylediğim için de 1,5 yıldır televizyonlarda yasaklıyım, Akşam’dan çıkartılmamı 1,5 yıl önce de bekliyordum. Bugüne kadar bir kere bile yazıma müdahale edilmedi, bu açıdan gazetedeki arkadaşlarla gurur duydum.

Şu anda hiçbir şey yapmayı düşünmüyorum ama elbette yazmaya devam edeceğim. Suriye’de radikal İslamcılar insanları öldürüyor, kadınlara tecavüz ediyor, insanların yüreğini bıçaklayıp çıkartıyorsa ve buna benzer birçok vahşet yaşanıyorsa ben bunları görüp de nasıl yazmayacağım? Mısır’da Mursi’nin 1 yılda yaptıkları ortadayken nasıl görmemezlikten geleceğim? Katar şeyhinin Ortadoğu’ya demokrasi getireceğine beni kim inandırabilir? Suudi krallığı gibi bağnaz yönetim mi Ortadoğu’ya demokrasi getirecek?

Türkiye bunlarla el ele tutuşmuş, oyun oynuyor Şii-Sunni diye ve bu coğrafyayı kana bulayacaklar. Ben bu coğrafyanın insanıyım, 30 yıldır gazeteciyim, beni yasaklıyor çünkü onun yalanlarını açığa çıkartabildiğim için. Tecavüze uğrayan kadınlarla konuşup onlar için göbek atıyorlardı diye yazamam. Önce insanım, sonra gazeteciyim, sonra Hüsnü Mahalli’yim. Yazmaya devam edeceğim."


  http://www.radikal.com.tr/113991811399186

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hitleri çoktan geride bıraktı - Tsiuri

  Oldu olacak TMSF marifetiyle hepimize el koy, öldür gitsin! niye bu kadar zahmete giriyorsun?

  ey gafiller - kazımtaş

  Bu ne faşizan bir zihniyettir, bu nasıl bir diktatöryal anlayıştır ve en önemlisi bu ne aymazlıktır level patlamsı yaptınız be ayıptır ayıp!!

  İki, üç.. daha fazla yandaş - Abbas Yolcu

  Basın üzerinde inanılmaz bir paylaşım savaşı yaşanıyor. Paşa'nın biri 28 şubat'ın "bin yıl süreceğini" söylediğini hatırlıyorum. Bugünlerde yaşananlara bakılırsa farklı bir açıdan da olsa paşa haklıymış. 28 şubat, 28 şubat diye televizyonlarda ağlaşıp duranların "iktidar aygıtını" ellerine geçirdiklerinde aslında nasıl aynı kafada olduklarını çok iyi görüyoruz. İktidar ya da güç böyle bir şey işte... İktidar, taraf olmayan bitaraf olur felsefesiyle yaklaşıyor basına ya da medyaya.. Tarafsız kalmaya çalışanları da baskı altında tutuyor. NTV Tarih gibi İNTİHAR edenler çıkıyor mesela. Aslında iktidarın yeterince tarafı var basında. O taraf basınının da GEZİ dolayısıyla nasıl bir kararatma aygıtına dönüştüğünü gördük. Öyle görünüyor ki "haber alma hakkı" açısından kısa vadede karanlık bir gelecek bekliyor bizleri

  teba olan heba olur - atom_karınca

  1000 kere yazdım söyledim gene tekrarlıyorum -zaten bilen biliyor- bunların yaptığı uygulamaları klasik çok basit dini cemaat yöntemleridir . ya onlara yüzde 100 itaat yada kapı dışarı ülkeyi bir şirket gördüklerini kendileri de söylüyor tabi burası edirnekapı erkek öğrenci yurdu olsaydı yönetmek kolaydı atardın yurttan bakardın işine ama burası koca ülke ve bunuda aynı şekilde yönetmeye çalışırsan yönetemezssin eline gözüne bulaşır rezil olursun evet YÖNETEMİYORLAR

  Kaçın. - ganjml

  Kaçınız sayın seyirciler yiğit bulutlu, mehmet ocaktanlı, rasim ozan kütahyalilı, vesselam yeni ertuğrul özköklü dönem bütün ihtişamıyla kabus gibi geliyor,kaçınız bu ileri demokrasi sizi de yutmasın,tekrar ediyorum kaçınız.

  Cunta! - user1107643

  Bunlar fasistlikte Hitler'i bile solladilar simdiden!