'Akşamdan kalan'a tazminatsız işten atma

'Akşamdan kalan'a tazminatsız işten atma
'Akşamdan kalan'a tazminatsız işten atma
Eskiden işyerine 'sarhoş' geleni işten çıkarma gerekçesi, 'alkollü' olarak değiştiriliyor. Akşam içilen içki bile işi kaybettirebilecek.
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - 30 Haziran’da Meclis kapanmadan önce çıkarılması planlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Taslağı’nın İçki veya Uyuşturucu Madde Kullanma Yasağı’nı düzenleyen 84. maddesindeki bir ifadenin sessiz sedasız değiştirildiği ortaya çıktı. Hukukçulara göre eğer madde yeni haliyle yasalaşırsa artık işyerine alkollü gelmek tazminatsız işten çıkarma sebebi olacak. Yasanın şu anki halinde ise işe alkollü değil sarhoş olarak gelmek yasak olarak tanımlanıyor. 

Yasalaşmayı bekliyor
TBMM gündeminde olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Taslağı kamuoyunda halen tartışılıyor. Ancak bir madde var ki üzerinde hiç durulmuş değil. Bu, Alkollü İçki veya Uyuşturucu Madde Kullanma Yasağı’nı düzenleyen 24. madde. Maddeye göre işyerine alkollü içki veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaklanıyor. Oysa yasanın yürürlükte olan halinde söz konusu bölüm 84. madde altında düzenleniyor ve giriş cümlesi şöyle:
“İşyerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaktır.”
İlk anda iki cümle arasında ciddi bir fark yokmuş gibi dursa da halen yürürlükte olan 84. maddeye göre işyerine sarhoş olarak gelmek yasak kapsamındayken yeni maddede alkollü içki almış olarak gelmek yasaklanmış oluyor. Bu da hukukçulara göre atlanmaması gereken bir detay. 

‘Sorun yaratacak bir ölçüt’
Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. K. Ahmet Sevimli konuyla ilgili olarak “Hem hukuki hem de politik açıdan sorun yaratacak bir ölçüttür” derken bu görüşünü şöyle açıyor:
“Gece alkol alıp sabah işyerine gelen bir işçinin kanında belli oranda alkol bulunabilir. Ya da ara dinlenmesinde sarhoşluk yaratmayacak derecede alkol alan işçinin de durumu farklı değildir. Düzenleme bu haliyle kalırsa söz konusu işçinin sözleşmesinin feshi gündeme gelebilecektir.”
Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Aydın ise yeni hükmün işçinin durumunu ağırlaştırdığını savunuyor. Yeni hükmün tazminatsız fesih sebebi haline getirildiğini belirten Aydın, “Önceden, sözgelimi bir kadeh şarap içtikten sonra sarhoş olmaksızın işe giden işçinin iş sözleşmesi feshedilemez iken; tasarı yasalaşırsa, sarhoş olmayan ama bir şişe bira ya da bir kadeh şarap içtikten sonra işe giden işçi, bu durum fark edilirse tazminatsız işten çıkarılabilecek. Özetle yeni düzenleme işçinin daha aleyhine. Bu durum mevcut Yargıtay içtihadına da uymuyor” diyor.

Eski hali
“İşyerine sarhoş veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaktır.”

Yeni hali
“İşyerine alkollü içki veya uyuşturucu madde almış olarak gelmek ve işyerinde alkollü içki veya uyuşturucu madde kullanmak yasaktır.”

Yargıtay’a göre suç değil
Yargıtay’ın bir kez hariç bugüne kadar verdiği tüm kararlarda işçinin işe alkollü değil sarhoş gelmesinin suç olduğu belirtiliyor. Kurumun 2010’da verdiği kararda ise işyerine alkollü gelmeyi âdet edinmiş bir işçi hakkında işten çıkarma hükmünün onandığı belirtiliyor. 

AB’de düzenleme yok
AB Türkiye Ofisi ise birliğin işyerine sarhoş ya da alkollü gelmekle ilgili bir düzenlemesinin bulunmadığını, AB’yi ilgilendiren düzenlemelerin ayrımcılık içeren durumlarla ilgili olduğunu vurguluyor. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ise bu konuda “İşçilerin de özel yaşamlarına saygı hakkı göz ardı edilmemeli; alkol ve uyuşturucu kullanımıyla ilgili özel yaşamlarına yönelik müdahaleler, sınırlı, makul ve haklı olmalıdır” görüşünde.

Yetkililere göre kasıt yok
ANKARA - Meclis’te Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda tasarı için oluşturulan alt komisyonda gerekli düzeltmeler yapılacak. Yetkililer, Meclis’e gönderilen tasarı metninin gerekçesinde “84. maddenin aynen korunduğu” ifadesinin yer aldığına dikkat çekerek, “Amaç 84. maddeyi aynen korumak. Bu nedenle alkollü ifadesi varsa, sarhoşa çevrilir. Bu maddede bir değişiklik yapmak gibi bir düşüncemiz olmadı, aynen korumayı düşündük” bilgisini verdi. {RADİKAL}


  http://www.radikal.com.tr/1088358108835814

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Uyuşturucu daha sinsi. - Su Cemre Sim

  Burada yapılamk istenen;az çok alkol alanları bir bahane ile temzlemek.Herkes az alkollü,çok alkollü tartımasını yaparken;asıl uyuşturucu alarak vasıta kullanan,işe gelen hakkında kimse bir önlem almıyor.Asıl önemli tehlike uyuşturcu.Özellikle trafikte en büyük katliamların nedeni.

  hedef.. - Sinan Devrim

  3 kuruş maaşa taşeron eli ile sürünmeye mahkum ettiğiniz,sosyal güvencesiz ve sendikasız çalıştırdığınız emekçiye mi bunca yasa.Yoksa kamuda ve bazı büyük özel kurumlarda çalışan mutlu azınlığın yandaş sendikalı olmayanlarını hedeflediniz cemaat kadrolarını yerlerine alabilmek için.

  Müslüman Bir Ülkeye de Bu Yakışırdı - Kara Bayrak

  'ILO'nun 100'üncü Uluslararası Çalışma Konferansı'nda Türkiye sendikal haklar konusunda Afrika ülkeleriyle aynı listede yer aldı' (radikal 11/06/2011 Şebnem Turhan haberi). Bırakınız bunları yasaklamayı da sosyal devlet olarak ILO'nun kaç maddesini es geçtiniz, hangi maddelerinden eser yok bu ülkede, Türkiyede çalışma koşulları ne ona bakınız! Günde 8 saat çalıştırılması gereken biri 14 saat çalıştırılıyor ve - bu yüzden - uyudu işte diye işten çıkarılıyorsa gelde içerek işe gitme.

  En Büyük Sorunumuz - Güçdengesi

  Bizde diyorduk yahu hangi hükümet gelecekte akşam alkol almış kişinin sabah işe giderken tazminatsız işini kaybetmesinin önünü açacak, bizim enbüyük anayasal sorunumuz çözülüyormuş, meğer AKP 12 yıldır yeni anayasa için çalışıyormuşta bizde hakkını yiyiyormuşuz haksızlık ediyormuşuz. Ne diyelim en büyük sorunumuz buymuş demekki, zamla vergiyle önüne geçemedi, yasaklayarak yapacak. içki miçki yasak olsun, her yerde zemzem suyu limonata içelim, hatta tüm okullara ücretsiz zemzem suyu dağıtalım, zaten çocuklarımız süte alışkın değil, hemen çarpıyor, sonra zehirleniyorlar. Sonra AKP yi suçluyoruz. Çocuklarımız süt içmesini bilmiyorsa AKP ne yapsın kardeşim, zemzem suyu dağıtalım gitsin:))))

  IV Murat kanunları - papirus0606

  IV Murat hoşgeldinn.. bedeninden kurtulduk ama zihniyetin hala içimizde dolaşıyor..

  Halkım uyumaya devam et!!! - erorist

  Alkolden öte hükümetin politikası devleti yüceltmeye güçlüyü korumaya devam ediyor. Halk için çalışanlar için ortada görünen durum yok sendikalar memur işçi zamlarında ağızlarının payını aldılar şimdi grevin bile yasal olmadığı tartışılan bir ortam mevcut. Tiyatrolar ve devlet sanatçılarının durumu ortada. Sermaye devlet yeşil olunca al sana tazminat hatta maaş bile yok. Devletin kurumlarının ele geçirilmesi bir kenara özel sermaye bu ülkede nereye nasıl akıyor bir düşünün bakalım. Önümüzde karanlık halkın köleleştirildiği malum kişinin başkanlık sistemiyle başımıza padişahları aratmayacak yetkilerle gelmesi gündemde biz uyumaya devam edelim. Ülkemiz 5 sene içinde konuşmakta bile zorlanacağımız bir yapıya bürünecek bunun temellerinin atılmasında yardım ve yataklık eden herkese tebrikler...

  dibine kadar... - MEHMET SARI

  Bu kanunları kimler çıkarıyorsa şunu bilmelidirlerki türkiyede ne yaparsanız yapın alkolu ve sigarayı yasaklıyamıcaksınız herkes çatlıyana kadar içmeye devam ediyor ve edecek bu memleket birilerinin yobaz ve gerici kafasına göre şekillenmeyecek şişenin dibini görene kadar içmeye devam edeceğiz;facebook sosyal paylaşım sitesinde AHP alkolik hareket partisi sayfası var orayı bir ziyaret edin derim..görün bakalım neyi yasaklıyorsunuz...