AKSA'nın önlemleri teknolojik sırmış!..

17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremde üç hammadde tankı yırtılan, çevreye, 6 bin 500 ton zehirli akrilonitril (vinil siyanür) sızan Akrilik Kimya Sanayii'nin (AKSA), yeni tehlikelere karşı aldığı önlemler teknolojik sırmış.
Haber: İBRAHİM GÜNEL / Arşivi

YALOVA - 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremde üç hammadde tankı yırtılan, çevreye, 6 bin 500 ton zehirli akrilonitril (vinil siyanür) sızan Akrilik Kimya Sanayii'nin (AKSA), yeni tehlikelere karşı aldığı önlemler teknolojik sırmış.
İstanbul Sanayi Odası tarafından 2005 Çevre Ödülü verilen ve bu nedenle sivil toplum örgütleri tarafından eleştirilen AKSA yöneticileri, önceki gün Yalova Topçular'daki fabrikada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yetkililer, 'sanayi casusluğuna' karşı fabrikalarında fotoğraf da çektirmedi.
Yılmaz: Bize güvenin yeter
AKSA Genel Müdürü Mustafa Yılmaz, tesislerinde dünyanın en ileri çevre güvenlik teknolojisinin kullanıldığını öne sürerek, kendilerine güvenilmesini istedi. Yılmaz, 'Depremde üç tankınız hasara uğradı ve çevreye zehirli 6 bin 500 ton akrilonitril sızdı. Bu neden oldu? Olaydan ders çıkararak bir dahaki olası depremde felaketin tekrar yaşanmaması için ne önlemler aldınız' sorusunu, "Aldığımız önlemleri açıklamayız, teknolojik sır" diye yanıtladı.
Depremde akrilonitrilin yalnızca 250 metre çapında bir alana yayıldığını savunan Yılmaz, "Depremden sonra hammadde depolama tanklarından saat 08.54'te sızıntı olduğuna dair bilgi aldık. Saniyeler içinde sızan akrilonitrilin üzerine köpük sıkarak havayla temasını önledik. 6 bin 500 tonluk hammadde sızıntısının çoğu denize boşaldı. İddia edildiği gibi çevreye herhangi bir maddi zarara neden olmadık. Taşköprü Belediyesi ve jandarma karakoluna haber verdik. Fabrikaya ait bir kilometrelik sağlık bandında yaşayan insanlar, güvenlik amacıyla tahliye edildi" diye konuştu.
Sorular yanıtsız kaldı
Yılmaz, olay sonrası, Çevre ve Orman Bakanlığı'yla İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün düzenli şekilde yaptığı kontrollerde, denizde akrilonitril kirlenmesine yol açacak bir bulguya rastlanmadığını öne sürdü. Gazetecilerin, 'Akrilonitrilin havayla temas ettiği anda çok hızlı başka bileşiklere dönüştüğü, toprak ve suda kalıntısının saptanamayacağı, dolayısıyla çevrede yetişen meyve ve sebzelerde kalıntı analizleri sonucu bir şey bulunamayacağı'nı belirtmesi üzerine ise, Yılmaz, "Siz bilim adamı mısınız?" karşılığını verdi.
Kendilerine yalnızca maddi kayıplar konusunda 44 dava açıldığını belirten Yılmaz, "Davalarda, çevre sakinleri evlerinden kaybolan eşyalar ve sulanmayan çiçekleri için tazminat istedi. Ölüm nedeniyle açılan dava yok" dedi. Yılmaz, "Fabrikanın bitişiğinde eski İstanbul Belediye Başkanı Ahmet İsvan'ın çiftliği var ve o dönemde kaza nedeniyle satamadığı sebze ile meyveleri için kendisine tazminat ödeniniz mi?" sorusunu ise, "Evet, ödedik" diye yanıtladı.
Depremden sonra AKSA'nın yakınında yaşayan 44 kişi, fabrikadan yayılan zehirli gaz nedeniyle sağlık sorunları yaşadıkların iddia ederek, maddi ve manevi tazminat davası açmıştı. Davalar, halen sürüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7528517528510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.