Aksaray'da inşaat işçilerinin ücret eylemi

Aksaray'da inşaat işçilerinin ücret eylemi
Aksaray'da inşaat işçilerinin ücret eylemi
Aksaray'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'İskan Evleri' adını verdiği yerleşime uygun olmayan evleri yıkıp, yerine yenisini yaptırdığı proje kapsamındaki inşaatlarda çalışan taşeron firmanın işçileri, 1 yıldır ücretlerini alamadıkları iddiasıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binası önünde eylem yaptı.

RADİKALÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aksaray'da merkeze bağlı Karaören Köyü'nde yerleşime uygun olmayan evleri yıkıp, yerine yenisini yaptırmak için bir proje başlattı. 'İskan Evleri' adı verilen yeni yapılan konutların inşaatlarında çalışan taşeron firmanın 20 işçisi, firmadan 1 yıldır ücretlerini alamadıklarını, sigortalarının yatırılmadığı iddiasıyla eylem yaptı.

Seslerini duyurmak için İl Müdürlüğü önünde toplandıklarını belirten işçilerden 50 yaşındaki Mustafa Taş, ''Biz Aksaray merkeze bağlı Karacaören Köyü'nde İskan Evleri'ni yapıyoruz. Müteahhit ve taşeron firma bize paramızı vermedi. Biz 20 kişi mağdur olduk. Sigortalarımız yatırılmıyor. Gerekli kamu kurumlarına durumumuzu bildirdik ama sonuç alamadık. Hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz''diye konuştu.
Eylem nedeniyle olay yerine gelen müteahhit firma yetkilileri, işçilerle görüşme yaptı. Yapılan görüşmeler sonucunda inşaatın tamamlanmasıyla beraber ücretlerinin ödeneceğini öğrenen işçiler, sessizce dağıldı.
DHA-Hasan BÖLÜKBAŞ