Aksu: 2.5 yılda 218 PKK'lı öldü

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Kuzey Irak'ta PKK faaliyetlerinin arttığı ve bu konuda hükümetten kendisiyle diyaloğa giren kimsenin bulunmadığı yönündeki sözlerini değerlendirmekten kaçındı.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Kuzey Irak'ta PKK faaliyetlerinin arttığı ve bu konuda hükümetten kendisiyle diyaloğa giren kimsenin bulunmadığı yönündeki sözlerini değerlendirmekten kaçındı.
İstanbul Bağımsız Milletvekili Emin Şirin, Büyükanıt'ın PKK ile ilgili saptamalarını soru önergesi haline getirerek Aksu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sundu. Aksu, soru önergesine verdiği yanıtta; Büyükanıt'ın "PKK faaliyetleri konusunda benden bilgi isteyen ve yapılması gerekenleri konuşan olmadı" açıklamasıyla gündeme gelen aksayan koordinasyonun nasıl ortadan kalkacağı yönündeki soruyu karşılıksız bıraktı.
Sadece etkisiz kılınan PKK'lı sayısı ve pişmanlık yasasıyla ilgili soruları yanıtlayan Aksu, 1 Ocak 2003'ten 31 Mart 2005'e kadar 218'i ölü, ikisi yaralı, 311'i sağ ve 330'u kendiliğinden teslim toplam 861 PKK'lının etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Aksu, "Topluma Kazandırma Yasası'ndan faydalanmak için 2 bin 651 terör örgütü mensubunun müracaat ettiği ve bunlardan 1233'ünün serbest bırakıldığı tespit edilmiştir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7450117450110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.