Aksu: Kınama cezası yetersiz

İçişleri Bakanı Aksu: Orhan Pamuk'un kitaplarının imha edilmesini isteyen kaymakama verilen kınama cezası bana göre de çok az ama yasalar böyle.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, yazar Orhan Pamuk'un kitaplarının imha edilmesini isteyen Sütçüler Kaymakamı Mustafa Altınpınar'a verilen kınama cezasını yetersiz bulduğunu, ancak mevzuat gereği başka ceza veremediklerini söyledi. AB'nin, cezayı az bulduğunun anımsatılması üzerine Aksu, şunları söyledi: "Araştırdık, ancak bu cezayı verebildik. Bence de ceza az, ama yasalar böyle. AB tepkide haklı. Kendi anlayışı, bakışı ve uygulamaları içinde haklı. Ama başka bir şey yapamazdık. Yasaları değiştirmek, daha çağdaş bir hale getirmek gerekiyor. Bu konularda adım attık. Altınpınar'ın talimatı kabul edilemez. Bu çağda böyle bir şey olur mu? Aklım hafsalam almıyor. Bu tür şeylere kesinlikle izin vermiyoruz. Mülki amirlerden dikkatli olmalarını istiyoruz. Kesinlikle bu hareketlere izin vermeyiz."
Aksu, bir soru üzerine de, dönemlerinde, 280 kaymakam hakkında soruşturma açıldığını açıkladı. Bu dönemde açığa alınan kaymakam bulunmadığını belirten Aksu'nun verdiği bilgiye göre, 16 kaymakamın görev yeri değiştirildi, 20 kaymakama disiplin cezası verildi, bir kaymakam meslekten ihraç edildi. 20 dosya da yargıda.


    http://www.radikal.com.tr/8476688476680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.