Aksu şiir gibi konuştu!

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, il emniyet müdürlerine insan haklarına dikkat etmeleri gerektiğini belirterek 'yasakçı değil, özgürlükçü güvenlik anlayışını' tavizsiz uygulamalarını istedi.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, il emniyet müdürlerine insan haklarına dikkat etmeleri gerektiğini belirterek 'yasakçı değil, özgürlükçü güvenlik anlayışını' tavizsiz uygulamalarını istedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü, 1 Nisan 2005'te yürürlüğe girecek yeni Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun getirdiği yenilikleri anlatmak üzere, il emniyet müdürlerini iki grup halinde Ankara'ya çağırdı. 40 ilin emniyet müdüründen oluşan ilk grup için dün düzenlenen seminere katılan Aksu, bir bekçiyle mahalle güvenliğinin sağlandığı günlerin geride kaldığını belirterek şöyle konuştu:
Sanık hakları önemli: Artık suçlar daha sofistike yöntemlerle işleniyor. Ama aynı zamanda, insan hak ve özgürlüklerindeki gelişmeler nedeniyle 'sanık hakları' da gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Artık, suç faillerinin bulunması ve adalete teslim edilmesi tek başına başarı sayılmamakta, bu sürecin insan haklarına ne kadar saygılı olarak yürütüldüğü, performansın ilk kriteri olarak ön plana çıkmaya başlamaktadır.
İşkenceye izin yok: Suç soruşturmasında hukuka uygun olmayan yöntemlerin kullanılması, yalnızca güvenlik birimlerinin değil, aynı zamanda ülkelerin de uluslararası itibarına zarar vermektedir. Bu bağlamda, işkence ve kötü muameleye sıfır hoşgörü yaklaşımıyla uluslararası kamu oyu önüne çıktık ve son derece başarılı olduk. Önümüzdeki süreçte bu başarıyı daha geliştirerek devam ettirmeye kararlıyız. Sizlerden de bu manada dikkat bekliyoruz.
'Özgürlükten taviz vermeyin'
Yasaklar çözüm değil: En az bunun kadar üzerinde durduğumuz bir diğer konu da hakların kullanımında özgürlükçü bakış açısını birimlerimize yerleştirmektir. Her şeyi yasaklayarak da güvenlik sağlanabilir. Ama insanlara toplanmayı, dernek kurmayı, yürüyüş yapmayı, seyahat etmeyi yasaklayarak sağlanan güvenlik sahtedir. Bizim arzuladığımız ve sizden beklediğimiz güvenli toplum; insanların özgürce kendilerini ifade etmelerine imkân sağlanmış güvenli ortamdır. Yasakçılıkla değil, özgürlükle sağlanmış güvenli toplum istiyoruz. Bu bakımdan düşünce, örgütlenme ve ifade özgürlüklerine saygıyı vazgeçilmez sayıyoruz. Geçtiğimiz iki yılda gittikçe tabana yayılan bu tarzımızın; etkili bir biçimde ve tavizsiz şekilde uygulanmasını istiyoruz.


    http://www.radikal.com.tr/7359617359610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.