Aksu: TİB AB'ye uygun

Bakan Aksu, 'milli siyaset'e psikolojik destek için Toplumla İlişkiler Büroları (TİB) kuracaklarını bunun da AB felsefesine uygun olduğunu söyledi.

ANKARA - İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 'ihtiyaçlardan veya güvenlikten kaynaklanan herhangi bir bürokratik örgüt' gibi milli siyasetin psikolojik harekâtla desteklenmesi amacıyla her ilde kurulan Toplumla İlişkiler Büroları'nın da AB felsefesine aykırı düşmeyeceğini açıkladı. Aksu, İstanbul Milletvekili Emin Şirin'in 81 ilde psikolojik harekât ünitesi olarak çalışacak Toplumla İlişkiler Büroları'nın (TİB), AB uyum yasalarına uygun olup olmadığına ilişkin soru öngerisini yanıtladı.
Milli hassasiyet ve değerler
AB'nin, ekonomik birliktelik olarak başlayıp, siyasal alana da uzanan ve henüz fikri altyapısı tamamlanmamış olan bir sürecin adı olduğunu belirten Aksu, "Bu çerçevede, birliğe üye ülkeler kendi milli hassasiyetlerinden ve değerlerinden tamamen vazgeçiyor değiller. Bu anlamda, ülkemizdeki ihtiyaçlardan veya güvenlikten kaynaklanan herhangi bir bürokratik örgütün AB felsefesine aykırı düşeceği varsayılmamaktadır" dedi.
Aksu, bu kapsamda hükümetin, ülke menfaatlerinin gerektirdiği konularda milli siyaset ilkelerini belirlemesinin doğal karşılanması gerektiğini kaydederken, Toplumla İlişkiler Daire Başkanlığı'nın kuruluşuyla ilgili
olarak İçişleri Bakanlığı'nda bir yasa çalışmasının yürütüldüğünü, ancak konunun kamu reformu tasarısı kapsamında yeniden değerlendirildiğini belirtti.