Aktuna hayata veda etti


Yıldırım Aktuna, 1930 doğum-luydu.


Kansere yenik düştü

Eski sağlık bakanlarından Yıldırım Aktuna dün akşam saatlerinde Alman Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Yaklaşık bir yıldır pankreas kanseriyle savaşan Aktuna, gen ilacı tedavisi için Çin'e de gitmişti.

İSTANBUL/ANKARA - Eski Sağlık ve Devlet Bakanı Yıldırım Aktuna, kansere yenik düştü. Pankreas kanserine yakalanan Aktuna, uzun süredir tedavi görüyordu. Dün akşam saatlerinde Alman Hastanesi'nde yaşamını yitiren Aktuna tedavi için Çin'e de gitmişti.
Geçtiğimiz kasım ayında kanser teşhisi kesinleşen ve şubat ayında pankreas ve karaciğerine yayılmış kanser tablosuyla Çin'e giden Aktuna, burada gen ilacı tedavisi görmüştü. Aktuna'nın Çin'deki raporunda, pankreasındaki 4.8 santim büyüklüğünde bulunan tümörün 1.4 santime indiği ve karaciğerine yayılan tümörlerin yok olduğu belirtilmişti. 1930 İstanbul doğumlu olan Aktuna, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Nöropsikiyatrist olan Aktuna, uzun yıllar Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimliğini yaptı; bu görevdeyken hastanede köklü değişikliklere gitti. SHP'den Bakırköy Belediye Başkanlığı yapan Aktuna, daha sonra DYP'ye geçti. 19. dönem İstanbul Miletvekili olarak TBMM'ye giren Aktuna 53 ve 54. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevlerinde bulundu. Bir çocuk babası Aktuna'nın bir süre ünlü şarkıcı Ajda Pekkan'la da birlikteliği oldu.