'Akupunktur sigara bırakmada etkisiz'

Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - İdare mahkemesi yıllardır sigara bıraktırmanın etkili bir yöntemi olduğu savunulan akupunkturun aslında işe yaramadığına karar verdi. İzmir 2’nci İdare Mahkemesi, sigara bırakmada kullanılan ‘elektroakupunktur’ olarak bilinen cihazın (R.I.S.E.) bilimsel olmadığına karar verdi ve açılan iptal davasını reddetti.
İzmir’de ENSA Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi’ne ait merkezde IQS denilen ve R.I.S.E adlı cihazla uygulanan sigara bırakma programını, Sağlık Bakanlığı ‘Bilimsel kanıta dayalı olmadığı’ gerekçesiyle yasakladı. Şirket yetkilileri, bu cihazın 10 bin civarında kişiye sigarayı bıraktırdığı ve dünyanın değişik yerlerinde kullanıldığı gerekçesiyle İzmir 2. idare Mahkemesi’nde, Valilik aleyhine dava açtı. Mahkeme konuyla ilgili bilimsel görüş istedi. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bilirkişi raporunda özetle “Bunlar Çin tıbbında yeri olup çağdaş bilimsel tıpta yeri olmayan yöntemler. Kulakta özel bölgelere uygulanan uyarılarla beyinden endorfin denilen maddelerin salgılanmasını sağlayıp, nikotin yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmasının önlendiği iddia ediliyor. Ancak hem etki mekanizması hem de etkilerinin sonuçlarına ilişkin ‘tatmin edici veya yeterli bilimsel kanıt’ın mevcut değil” denildi. Mahkeme heyeti bu rapor doğrultusunda yöntemin uygulanmasının engellenmesini doğru ve haklı buldu, iptal davasını reddetti.
Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlusu Doç. Dr. Oğuz Kılınç şunları söyledi:
“Yasayla birlikte sigara bırakmak isteyenlerin başvuruları arttı. Bu talepleri karşılamaya yönelik bilimsel dayanağı olmayan yöntemler ortaya çıkmaya başladı. Bu yöntemler içinde IQS, biyoresonans, allen carr, akupunktur, hipnoz gibi yöntemler var. Bu yöntemlerin sigara bırakmada etkin olduğuna dair bilimsel kanıt yok. Deneyip başarısız olanlar “Ben sigara içmeye mahkumum, bırakamayacağım” çaresizliği hissetmeye başlıyorlar. Oysa  hastaların bu duyguya kapılmaları doğru değil.”