Akustik mikroskobiye Türkiye'den katkı

Çocukken kendi oyuncaklarını kendisi yapıyordu. Ortaokulda ilk radyosunu yaptı. Lisede evinde özel laboratuvarı vardı. 'Çekirdekten yetişme bilim adamı' Prof. Dr. Abdullah Atalar, 'fellow' unvanıyla Uluslararası...

ANKARA - Çocukken kendi oyuncaklarını kendisi yapıyordu. Ortaokulda ilk radyosunu yaptı. Lisede evinde özel laboratuvarı vardı. 'Çekirdekten yetişme bilim adamı' Prof. Dr. Abdullah Atalar, 'fellow' unvanıyla Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Birliği'nin (IEEE) en üst düzey üyeliğine seçildi. Bilkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Atalar, bu üyeliğe kabul edilen dokuzuncu Türk bilim adamı oldu.
53 yaşındaki Atalar, akustik mikroskobi çalışmaları nedeniyle IEEE'nin en üst üyeliğine seçildiğini belirterek şöyle konuştu:
"'Fellow' derecesi, 250 bin üyenin her yıl binde birine veriliyor. Türkiye'de bu yıl bir tek bana verildi. Ödülün verilmesinin nedeni 'akustik mikroskop ve atom kuvvet mikroskop' çalışmalarım. Akustik mikroskopi konusunda ilk çalışanlardanım. Çalışmam, yüksek frekanstaki ses dalgalarını kullanarak görüntü elde etme metodu. Bu metotla yapılan cihazlar Japon, Alman ve Amerikan firmalarınca üretilip satılıyor. Cihaz, yarı iletken teknolojilerde kullanılıyor. Atomik kuvvet mikroskop çalışmamsa yeni teknolojinin en önemli araçlarından. Bu cihaz çok küçük boyutlarda görüntü almayı sağlıyor."
TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi Atalar, 1974-1978 yılları arası Stanford Üniversitesi'nde akustik mikroskobi konusunda master ve doktora yaptı. 1982'de akustik mikroskobun ticari şeklini geliştirmek için Almanya'da Ernst Leitz Wetzlar firmasıyla çalıştı.