AKUT 81 ile ulaştı

Arama Kurtarma Derneği AKUT, insanları afetler konusunda bilgilendirmek ve sağlık bilincini geliştirmek için TIR'la 126 günde Türkiye'nin 81 ilini gezdi.

İSTANBUL - Arama Kurtarma Derneği AKUT, insanları afetler konusunda bilgilendirmek ve sağlık bilincini geliştirmek için TIR'la 126 günde Türkiye'nin 81 ilini gezdi. İstanbul'dan yola çıkan yedi kişilik AKUT ekibi, toplam 15 bin kilometre yol gitti, Marmara depremi ile yıkılan, sel felaketi yaşayan kentlerden geçti.
'Bir Nefes İçin-AKUT Anadolu ile Kucaklaşıyor' isimli proje, 8 Nisan'da İstanbul Taksim Meydanı'nda başladı. Proje kapsamında bir doktor, bir sağlık görevlisi ve bir hemşirenin de aralarında olduğu yedi kişilik gönüllü bir ekip oluşturuldu. Ekibin başı, AKUT Arşiv sorumlusu ve Atlas dergisi fotoğrafçısı Şenol Durmuş'tu. Daha önce Atlas'ın gezici sergisini taşıyan TIR ile Türkiye'yi dolaşan Durmuş, projenin fikir babası ve uygulayıcısı oldu. AKUT'un projesine AstraZeneca ilaç ve Turksped firması destek verdi.
Sağlık taramalarında kullanılan AKUT ambulansının eşlik ettiği TIR'da doğal afetlerle ilgili binlerce kitapçık, CD ve broşür vardı. Dağları tırmandılar, sağanak altında zorlu yolculuklar yaptılar. Mevsim değişti, yollarına devam ettiler. AKUT, gittiği her kentte, söyleşiler, deprem seminerleri, doğal afetlere karşı bilgilendirmeye yönelik film gösterimleri düzenledi. Afetler, tedbirler, afet anı ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verildi.
AKUT, bu yolculukta 1 milyon insana ulaştı. 6 bin kişi 'AKUT ile Afetlere Hazırlık-1' başlıklı filmi izledi. Filmin CD'si ve 50 bin kitapçık dağıtıldı. Deprem seminerlerine 4 bin 500 kişi katıldı.
Yolculuk sonunda 35 bin kişi AKUT Dostu formu doldurdu. Yani AKUT her ilde olası felaket halinde yardım için başvuracağı çok sayıda insanla bağlantı kurdu. Büyük illerde etkinliğe ilgi az iken küçük yerleşim yerlerinde katılım yoğundu. AKUT'la ilgili anıların yazıldığı defter 20 cilde ulaştı. Gönüllü sağlık görevlisi Hakan Zaralı, "İnsanlar AKUT'u tanıyor ve seviyor" dedi.
Şimdi sıra ilçelerde
Proje Koordinatörü Şenol Durmuş'a göre bu tur önemli ama yeterli değil: "Anadolu'da insanlar doğal afetler konusunda gerekli bilinçten çok uzak. Biz felaketleri beklemeden bilgilendirmeyi hedefledik. Bunun için önemli bir adım attık" dedi. AKUT TIR'ının 2005'te tekrar Anadolu yollarına düşmesi planlanıyor. Bu kez 922 ilçe tek tek gezilecek.