AKUT bu yıl da 'kurtulamadı'

AKUT bu yıl da 'kurtulamadı'
AKUT bu yıl da 'kurtulamadı'

AKUT, hem Türkiye deki hem dünyadaki afetlerde önde gelen arama kurtarma derneklerinden.

Can kurtarmada kullandıkları araçlar ve telsizler için vergi ödeyen AKUT, 'muafiyet' sözüne karşılık bu yıl da vergi verdi. Mahruki: Bu yıl 100'den fazla can kurtardık, 44 bin lira vergi verdik.
Haber: ÖZGE BABACAN / Arşivi

Türkiye ’nin en kapsamlı arama kurtarma derneklerinden biri olan AKUT, ödediği motorlu taşıt ve frekans tahsis vergisi nedeniyle isyan bayrağını çekti. Özellikle 1999 Marmara depreminde öne çıkan ve yıllardır afetlerde binlerce hayat kurtaran AKUT, bakanlık kararıyla 1999’da ‘ kamu yararına çalışan dernek’ olarak kabul edilmesine rağmen halen araçları için motorlu taşıt vergisi, telsizleri için frekans tahsis vergisini ödemekle yükümlü. AKUT’un girişimleri sonucu geçen sene gündeme gelen ‘vergi muafiyeti’nden ise henüz haber yok.
Mevcut düzenlemelerde kamu yararına çalışan her dernek için vergi muafiyeti söz konusu değil. 

Düzenleme yapılacaktı 

Bu nedenle 1996’da kurulan AKUT’un statüsü ‘arama kurtarmada kamu yararına çalışan dernek’ olarak değerlendirilerek vergi muafiyetine ilişkin özel bir düzenleme yapılması bekleniyordu. AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, geçen sene Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten söz almış ve bu konuda hukuki süreç başlamıştı. Ancak geçen bir yılda değişen bir şey olmadı.
Radikal’e konuşan Nasuh Mahruki, araçları ve telsizleri için sadece bu yıl toplam 44 bin 336 lira vergi ödediklerini belirtiyor.
AKUT’un Türkiye’de arama kurtarma konusunda öncü olduğunu belirten Mahruki, sekiz yıldır bu konuda ilgili makamlara defalarca mektup yazdığını söylüyor. Kurulduklarından bu yana devlete araç ve telsizleri için 200 bin TL civarında vergi ödediklerini kaydeden Mahruki, “Bu sene AKUT 100’ün üzerinde insan hayatı kurtardı ve 44 bin 366 lira vergi ödedi. Biz devletten 4 bin lira bile almadık. 2004’ten bu yana maliye bakanları, milletvekilleri ve Başbakan Müsteşarı’na dilekçe verdim, kendileriyle birebir konuştum ama sonuç alamadım” diyor. 

‘Vicdanen rahatsızım’ 

Mahruki, arama kurtarma çalışmaları için vatandaşlardan toplanan bağışları vergi olarak ödemenin kendisini vicdanen rahatsız ettiğini vurgulayıp şöyle devam ediyor:
“Vatandaşlarımıza ’Siz bize bağış yapın, biz gidip hayat kurtaracağız’ diyoruz. Ama biz bu parayı alıp vergi ödüyoruz. İnsanları kandırıyoruz diye düşünüyorum. Bütün bu hikâye vicdanımı rahatsız ediyor.”
Mahruki, konuya ilişkin mevzuatın değiştirilmesini istedi. Yaklaşık 40 aracı ve 150 telsizi olan AKUT’un aylık giderinin 25-30 bin TL civarında olduğu biliniyor. Mahruki, danışmanlık hizmeti ve verdikleri eğitimlerle ayakta kalmaya çalıştıklarını ifade ediyor. Yıllar içinde çeşitli karalama kampanyalarına maruz kaldıklarını öne süren Mahruki, buna rağmen ‘geri adım atmadıklarını ve bu konuda mücadeleyi sürdüreceklerini’ belirtiyor. Mahruki “Bu vergiyi 2013’te de ödemeye devam edersek bu vergiyi yine şikâyet edeceğiz. Önemli olan kamuoyunun bu meseleye sahip çıkması. Medya desteği de önemli bu nedenle” diyor.
1540 kişi kurtuldu
Dünyada ve Türkiye’de önde gelen arama kurtarma derneklerden AKUT’un katýldýðý operasyon sayýsý 1200’ün üzerinde. Kurtarýlmasýna vesile olduðu insan sayýsý 1540 kiþi.