Akvaryum ücretsiz olunca olan balıklara oldu

Akvaryum ücretsiz olunca olan balıklara oldu
Akvaryum ücretsiz olunca olan balıklara oldu
Florya'da açılan dev akvaryuma, 3 gün ücretsiz olması nedeniyle ziyaretçi yağdı. Fotoğraf makinelerinin flaşları, 60-70 balığı telef etti.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, önceki gün açılışında yetkililerden birkaç gün tanıtım amacıyla ücret alınmamasını istemesi üzerine Florya’daki İstanbul Akvaryum’da dün izdiham yaşandı. Akvaryum’un ücretsiz olduğunu öğrenen İstanbullular da dün sabahın erken saatlerinden itibaren Florya’ya akın ederek trafiği kilitledi. Ziyaretçilerin en çok ilgisini köpekbalığı ve yengeçler çekti. Müren balığı, deniz atları, ıstakozlar ve vatozlar da özellikle çocuklardan büyük ilgi gördü.

'FLAŞ KULANMAYIN' ANONSUNU KİMSE DİNLEMİYOR
Bu arada yetkililer, balıklara yaklaşılmaması gerektiğini, bunların bazılarının zehirli olduklarını sık sık anons etmek zorunda kalıyorlar. Flaş kullanılmaması uyarısına ise pek aldıran olmuyor ve bu da görevlileri zor durumda bırakıyor. Çünkü bir görevli, yaklaşık 60-70 balığın patlayan flaşlardan etkilenerek öldüklerini söylüyor. Bu anonsları da o yüzden sık sık yapmak zorunda kaldıklarını anlatıyor.

'YAĞMUR ORMANLARI'NDA ŞEMSİYE!
Akvaryum'un Yağmur Ormanı temalı bölümde ise aşırı nemden dolayı yukardan su damlalarının yağması üzerine ziyaretler şemsiyelerini açmak zorunda kaldı. Ses ve yağmur efektleriyle gerçeğinden ayırt edilemeyen Yağmur Ormanı, 1200 metrekarelik bir alana yayılmış. Burada en çok ilgiyi çekenler dev canlı bitkiler, yapay şelaleler, piranhalar ve iguanalar.

Florya sahilinde 100 bin metrekare büyüklüğünde bir alan üzerine konumlanmış, dünyanın en büyük tematik akvaryumu olduğu açıklanan İstanbul Akvaryum’a girdiğiniz anda, sizi Nuh’un Gemisi karşılıyor. Yani ilk girdiğiniz bölüm size Karadeniz’i anlatıyor. LCD ekranlara dokunarak bilgi edinebiliyorsunuz. Ayrıca panellerde de Karadeniz’in oluşumu ve Karadeniz’de yaşayan canlılar hakkında çeşitli grafikler bulabiliyorsunuz. 

Daha sonra ise sırayla, İstanbul Boğazı, Marmara, Çanakkale Boğazı, Ege, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Küresel Isınma, Akdeniz, Cebelitarık Boğazı, Doğu Atlantik (Batık Gemi), Orta Atlantik, Batı Atlantik, Panama Kanalı, Pasifik, Nautilus (Denizaltı), Yağmur Ormanı alanları yer alıyor. Özetleyecek olursak, 16 tema ve 1 yağmur alanına ev sahipliği yapıyor Akvaryum. Tabii ki bu bölgelerin deniz canlıları da akvaryumlarda serbestçe dolaşarak izleyenlere görsel bir ziyafet sunuyor.

15 BİN CANLI VAR
Ziyaretçilerin coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan bir yolculuk yapabilecekleri 6 bin 800 metreküp su kapasitesine sahip, 2 katlı olarak toplan 22 bin metrekare üzerine inşa edilen İstanbul Akvaryum’da, 1.2 kilometrelik gezi parkuru ve 1500 türe yakın yaklaşık 15 bin canlı çeşidi yer alıyor.
 
Temalar içerisinde o alanın kültürel, tarihsel, mimari özellikleri, buna uygun dekoratif unsurlar, interaktif oyunlar, filmler ve alan hakkında detaylı bilgilerin verildiği, görsel grafiklerin yer aldığı İstanbul Akvaryum’da, irili ufaklı 64 adet tank içersindeki binlerce çeşit canlıyı gözlemek mümkün.

Çanakkale Boğazı alanında Truva Atı, Ege alanında Poseidon heykeli, Kızıldeniz alanında rengarenk mercanlar, Cebelitarık Boğazı alanında Herkül heykelini geçtikten sonra Doğu Atlantik alanında kendinizi bir anda Liberty adlı batık bir geminin içinde buluyor; pencerelerinden okyanusa açılıyor ve Atlantik’in zengin sualtı yaşamına tanık oluyorsunuz. Pasifik alanında size tsunami, deprem ve volkanik patlamalar hakkında bilgiler veren dev bir pano bulunuyor. 

Okyanus tabanının coğrafi yapısı hakkında ilginç bilgilerin verildiği bu bölümde, çok büyük bir deniz anası tankı da ilgi çekiyor. Nautilus (Denizaltı) alanının dekorasyonu, yoğun titreşim, ses ve aydınlatma efektleri sayesinde, ziyaretçiler gerçek bir denizaltıda seyahat ediyormuş hissine kapılıyor. Alandaki ekrandan ziyaretçiler ile konuşan bir kaptanın oynatıldığı filmde, inilen derinliklerdeki canlılar hakkında bilgi veriliyor ve led aydınlatmalı göstergelerden denizaltının kaç metrede olduğunu görebiliyorsunuz.

GİRİŞ 29 TL 
Yap İşlet Devret modeliyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen İstanbul Akvaryum Projesi’nin işletmesini 30 yıllığına Nuhoğlu İnşaat, Alt ve Üst Yapı İnşaat, Metal Yapı ve Nas İnşaat’ın kurduğu konsorsiyum olan İstanbul Akvaryum Turizm ve Ticaret Ltd. Şti. üstlenecek. Projenin toplam maliyeti ise 268 milyon TL. İçerisinde sinema , tiyatro, çocuk eğlence merkezleri, yiyecek içecek merkezleri bulunan Akvaryum’da, 145 mağaza kapasitesine sahip bir de AVM ile 1200 araçlık bir otopark alanı yer alıyor. 

0-2 yaş grusbuna ücretsiz olan Akvaryum’a yetişkinler 29 TL’ye girebiliyor. Öğrenci, öğretmen, engelli, 65 yaş üstü, gazilere 22 TL olan Akvaryum’da 3 kişilik aile ücreti 68, 4 kişilik aile ücreti ise 85 TL. Ayrıca gruplara ve seyahat acentalarına da çeşitli indirimler uygulanıyor. Açılış saati sabah 10.00 olan Akvaryum, akşam saat 20.00’ye kadar gezilebiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/1054380105438011

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  akvaryum - melbourne

  Turkun isi hep yarimdir.Yani iyi baslar devam ettiremeyip kotu bitirir.Bu akvaryum isi de aynen oyle.Melbourne sehrinde bulunan akvaryumdaki tum deniz hayvanlarinin isiktan etkilenmemesi icin dolasilan koridorlar tamamiyle cok lostur.Kisitli bir isiklandirma vardir.O kadar ki bazan akvaryumdaki canlilari karanliktan dolayi zor secebilirsiniz.Onlarin tabii dunyasi nasilsa isiklandirma da oyle hazirlanmistir.Kural tanimayip flasli kamera kullanani aninda cezalandirip disari atarlar.Zaten ben bu kurala uymayani gormedim. Istanbuldaki bilet fiyati da yuksek.Melbourneda giris 35tldir.

  Bir yandan katledip doğayı - tohumeken

  Bir yandan doğayı katledelim kazdağları kozak yalası toroslar Gedşz deltası İzmir Kuş Cenneti vb. Bir yandan çocuklarımıza doğayı sevdireceğiz diye tutsak bir doğa sergileyeceğiz. Denizlerimizi yok ederken denizlerimizdeki balık çeşitleri kaybolurken önlem almayacağız ama Akvaryumlar açacağız yok ettiğimiz canlı türlerini sergileyeceğiz... Birden aklıma Yeni Dünya isimli kitap geldi..

  Hayvanların insanlardan çektiğinin haddi hesabı yok. - pekmez_2042

  Bunu yapanlara yaptırım yok mu? Nedir hayvanların insandan çektiği. Bunca masrafın yapıldığı bir girişim için hayvanların ölümüne sebeb olacaak şeyleri engelleyemiyorsanız bir eksiğiniz vardır. Çok şeyde olduğu gibi illa birilerihayvan insan ölecek sonra önlem alınacak...

  Suçlu insanlar mı sistem mi? - izumiben

  Tüm yorumları okudum çok değil belki 6 tane ama herkesin ortak noktası ziyaretçileri suçlamak olmuş.Ekonomik problemler yüzünden çocuklarına güzel birşeyler veremeyen anneler babalar teyzeler dedeler ne yapsın?Tabi ki gidecekler dünyaca ünlü bir akvaryumu görmeğeburada problem herşeyi insanların ağzına bal çalmak olarak kullanan sistem zihniyetinde.Neden bedava olmak zorunda girişler?Neden herşeyi kuralsızlaştırıyoruz?Neden gömlek ya bol ya dar geliyor?Neden ölçü yok ?90 balık yerine 90 insan da ölebilirdihaberlerde gördüm nasıl bbir izdiham yaşandığını...Yazık bu toplumu görgüsüzleştiren şey olsa olsa kuralsızlık!

  Akvaryumdaki vahset - adali48

  Hayvanlar evcil ve yabani olarak ikiye ayrilirlarinsanlar da oyledir.

  oookten - kirmizimurekkepyok

  Yazdıklarının altına imzamı atıyorum. İnsanoğlunun üstündeki katliam suçlarının haddi hesabı yok. Doğayı bir kaynak tüketilecek bir şey gerektiğinde eğlencelik araç olarak görmeye devam ettikçe de bunlar bitmeyecek.

  HAYVANLARA İŞKENCE MERKEZİ! - oookten

  Hayvanlara yaşayacak doğal ortam bırakmayan insanoğlu birde onları bu işkencehanelere doldurup eski çağlardaki köle sergileri gibi sergileyip aklı sıra kendini eğlendiriyor! Doğal ortamında yaşayamayan her hayvan İŞKENCE ÇEKMEKTEDİR! Bu tip akvaryumlara sulu gösteri merkezlerine ve sirklere GİTMEYİN! Siz buralara gittikçe gözünü para hırsı bürümüş insanoğlu tüm doğayı fanuslara kapatıp size gösterme çabasına giriyor.. Eğer siz gitmezseniz böyle yerler olmaz.. Bırakın çocuklarınız göreceği varsa siz o imkanı sağlarsanız hayvanları doğal hayatlarında görsünler.. Kendinizi o hayvanların yerine koyun sizi alıp fanusların içinde başka varlıklara sergileseler hoşunuza gider miydi?! Sizi önce aç bırakıp sonra yemek verme vaadiyle şartlandırıp komik hareketler yapmak zorunda bıraksalar gerçekten eğlenir miydiniz??! Bu dünya sadece insanın değil.. Tüm canlıların.. Bırakın bu bencilliği üstten bakmayı.. Hepi topu üç beş molekülden oluşmuş ölümlü bir organizmasınız.. Diğer canlılardan üstünlüğünüz onları avlayıp kafeslere kapatabiliyor olmak mı sadece!? HAYVAN İŞKENCEHANELERİNE H-A-Y-I-R-!!!