Akyazı'da adli vakalar etnik gerilime dönüştü

Haber: ALAATTİN ONUR / Arşivi

SAKARYA - Akyazı ilçesinde 10 gün içinde üç kşinin öldüğü çatışmalar etkinlik gerilime dönüştü. Sakarya Valisi Hüseyin Atak, ilçeye gelerek güvenlik toplantısı yaptı.
Ada Caddesi üzerinde lahmacun ve pide salonunda çalışan Kürt  kökenli Savaş Güler ve kardeşi Recep Can Güler, ilçede oturan Sedat Alan ve Zahit Bostancı ile dün saat 17.30 sıralarında tartıştı. Yeni Cami Mevkii’ndeki tartışma kısa sürede silahlı kavgaya dönüştü ve iki kardeş tabancayla vuruldu. 

Bir ölü bir yaralı

Alan ve Bostancı kaçarken, kanlar içinde yere yığılan Güler kardeşler, Akyazı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Başından vurulan Savaş Güler kurtarılamadı. Sağ kolundan vurulan Mehmet Can Güler’in ise hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.
İlçede 10 Mayıs gecesi Yenicami Mevkii’nde meydana gelen olayda da Ülkü Ocakları Başkanı Talip Aksoy, otomobiliyle giderken yanına yaklaşan Kürt kökenli Tarık Ekinci’nin silahlı saldırısına uğramıştı. Çıkan çatışma sonucu Aksoy ve Ekinci yaşamını yitirmişti. İki olayın birbiriyle bağlantılı olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.
İlçede yeni bir olayın meydana gelmemesi için Adapazarı’ndan takviye çevik kuvvet ekipleri istendi. Polis, ilçe genelinde geniş kapsamlı önlem aldı. İlçe giriş ve çıkışları kontrol altına alındı.
Akyazı’da art arda meydana gelen bu olayların ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Vali Hüseyin Atak’ı arayarak bilgi aldığı öğrenildi. Vali Atak da bugün İl Emniyet Müdürü Faruk Ünsal, İl Jandarma Komutanı Albay Ramazan Akça ile birlikte Akyazı’ya geldi. Vali Atak ve yanındakiler, Kaymakamlık binasında ilçedeki siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri başkan ve yöneticileriyle bir araya gelip güvenlik toplantısı yaptı.
Vali Hüseyin Atak, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, ilçede yaşanan olayların üzücü olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu bireysel kavgaların ileri boyutlara ulaşmaması için gerekli tüm önemler alınacaktır.”

Çevik kuvvet bekliyor

Bu arada Akyazı’daki ortamın hâlâ gergin olması nedeniyle dün gönderilen takviye Çevik Kuvvet ekipleri ilçede tutulmaya devam ediliyor. Polis ve jandarma ekipleri bir yandan da kaçan şüpheliler Sedat Alan ve Zahit Bostancı’yı arıyor. Mehmet Can Güler’in tedavisi sürerken, otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen Savaş Güler’in cenazesinin ise bugün toprağa verilmek üzere Akyazı’ya getirilecek.