Akyazı'da çok tehlikeli tırmanış

Akyazı'da çok tehlikeli tırmanış
Akyazı'da çok tehlikeli tırmanış
Silahlı kavgada Kürt kökenli 2 kardeşten 1'i öldü, diğeri yaralandı. 10 gün önce de biri Ülkü Ocakları Başkanı iki kişi ölmüştü


Sakarya'nın Akyazı İlçesi'nde tartıkları Z.B adlı kişinin silahlı saldırısına uğrayan Kürt kökenli 2 kardeşten 1'i öldü, diğeri yaralandı. Saldırı ile ilgili zanlı Z.B. aranırken, ilçede 10 gün önce meydana gelen bir başka silahlı çatışmada ise birbirlerine tabancayla ateş açan Ülkü Ocakları Başkanı Talip Aksoy ile Doğu kökenli olduğu belirtilen Tarık Ekinci yaşamını yitirmişti.

Olay, saat 17.30 sıralarında Yeni Cami Mevkiinde meydana geldi. Ada Caddesi üzerinde lahmacun ve pide salonunda çalışan Savaş Güler ve kardeşi Recep Can Güler, henüz belirlenemeyen bir nedenle ilçe halkından Z.B. ile tartıştı. Kısa sürede silahların da çekildiği, kavgaya dönüşen olayda 2 kardeş, çevredeki onlarca kişinin dehşet dolu bakışları arasında tabanca ile vuruldu. Zanlılar kaçarak izlerini kaybettirirken, kanlar içinde yere yığılan Güler kardeşler Akyazı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Hastanede ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen yaralılardan başından vurulan Savaş Güler, hayatını kaybetti. Sağ kolundan vurulan Mehmet Can Güler'in ise tedavisi sürdürülüyor.
Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, zanlılar S.A ve Z.B’nin yakalanması için ilçede geniş kapsamlı arama başlattı. Bu arada ilçede yeni bir olayın yaşanmaması için Adapazarı'ndan takviye çevik kuvvet ekipleri istendi. Polis, ilçe genelinde geniş kapsamlı önlem aldı.

10 GÜN ÖNCE 2 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
İlçede 10 Mayıs gecesi Yenicami Mevkii'nde meydana gelen olayda, Ülkü Ocakları Başkanı Talip Aksoy, otomobiliyle giderken Yanına yaklaşanTarık Ekinci'nin silahlı saldırısına uğramıştı. Vurulmasına rağmen Aksoy'da silahını çekerek ateş açmıştı. Çıkan çatışma sonucu Aksoy ve Ekinci yaşamını yitirmişti.
Bu olay nedeniyle ilçe halkı ile göç eden özellikle Kürt kökenli gençler arasında gerilim artmış ve Adapazarı'ndan ilçeye takviye polis ekipleri sevk edilmişti. Son çatışmadan sonra gönderilen polis sayısı arttırıldı. İlçe giriş ve çıkışları kontrol altına alındı.

ZANLININ DAYISI DA ARANIYOR
Soruşturmayı sürdüren polisin, olay sırasında Z.B.'nin yanında bulunduğu anlaşılan dayısı S.A.'yı da aradığı belirtildi. S.A.nın daha önce de ilçede birçok silahlı saldırı olayına karıştığı bildirildi.
Olayın, yaklaşık 10 gün önce meydana gelen Ülkü Ocakları Akyazı Şube Başkanı Talip Akçay ile Tarık Ekinci'nin yaşamını yitirdiği olayla ilgili bağlantısı olup olmadığı polis tarafından araştırılıyor. Alaattin ONUR/AKYAZI (Sakarya), (DHA