'Akyazı'daki cinayetler siyasi, önlem alınsın'

'Akyazı'daki cinayetler siyasi, önlem alınsın'
'Akyazı'daki cinayetler siyasi, önlem alınsın'
10 gün arayla biri Ülkü Ocakları Başkanı üç kişinin öldürüldüğü Sakarya'nın Akyazı ilçesinde gerilim devam ederken DTP Sakarya İl Başkanı uyardı: Cinayetler siyasi önlem alınsın

 

Sakarya'da 10 gün içinde ikisi Diyarbakırlı biri Akyazılı üç kişi  çıkan silahlı saldırılarda öldü. DTP İl Başkanı Çiftçi olayların büyüp başka kentlere sıçramaması için Akyazı eşrafı ve yetkililere sağduyu çağrısı yaptı.

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde çıkan silahlı kavgada Diyarbakır'lı iki kardeşten Savaş Güler yaşamını yitirdi, Recep Can Güler yaralandı.

10 gün önce de Ülkü Ocakları Başkanı Talip Aksoy ve Diyarbakırlı olan Tarık Ekinci ölmüştü.

Demokratik Toplum Partisi (DTP) İl Başkanı Abdulgani Çiftçi bianet'ten Emine Özcan’a "10 gün önce yaşanan saldırıda iki gencimiz öldü. Biz olay yerine gittiğimizde halk tedirgindi. Daha fazla gerginlik yaşanmaması için olayların üstü kapatıldı ve herkes sustu. Ancak kanın dökülmesi engellenemedi" dedi.


‘ÖNCEKİ SALDRINININ ÜZERİ KAPATILDI’


Çiftçi önceki gün, üç kişinin iki Diyarbakırlı gence saldırdığını ve saldırı sonucu gençlerden birinin öldüğünü diğerinin yaralandığını hatırlatarak "Biz zaten önceki saldırıya da tepkiliydik. Ancak bu kez cinayetlerin siyasi olduğunu teyit etmiş olduk. 10 günce saldırılar halkın gözü önünde gerçekleşmiş, ne Akyazılılar ne de polis müdahale edebilmiş" diye konuştu.

"Biz Türk-Kürt ayrımına karşıyız. Ölen gençlerin aileleri de 18 yıl önce Diyarbakır'dan Sakarya'ya gelip yerleşmişler. Biri Akyazılı ikisi Diyarbakırlı üç gencimiz öldü. Bu olayların büyüyüp başka ilçelere, şehirlere sıçramasından endişe ediyoruz."

DTP İl başkanı Çiftçi'nin Vali, Emniyet Müdürlüğü, Akyazı eşrafı ile stk temsilcilerine çağrısı; dünden bu yana gergin olan ve giriş çıkışların yasaklandığı, takviye olarak polisin yığıldığı ilçede olayların yatışması için sağduyu mesajları vermeleri.

VALİLİK: OLAYLARIN SEBEBİ KİŞİSEL


Öldürülen gencin cenazesi Diyarbakır'a gönderilirken Sakarya Valiliği tarafından olayla ilgili olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bahse konu olayın tamamen kişisel nedenlerden kaynaklandığı etnik, siyasi veya başka her hangi bir yönünün bulunmadığı anlaşılmıştır. Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca tahkikat devam etmekte olup olayda ilgisi olduğu tespit edilen S.A.(31) isimli şahıs yakalanmış, şüpheli Z.B. isimli şahsın ise yakalanması için çok yönlü çalışmalara devam edilmektedir."


AKYAZILILAR: MEDYA HASSAS DAVRANSIN


Akyazı'da yaşan vatandaşlar da üst üste yaşanan üzücü olaylar nedeniyle ilçelerindeki huzursuzluktan son derece rahatsız olduklarını ifade ederek şunları söylediler: Bizler burada huzur ve güven ortamını sağlamak için son derece sağduyulu hareket etmekteyiz. Aynı hassasiyeti medya kuruluşlarının yaptığı haberlerde de beklemekteyiz.


MHP: BİZİMLE İLGİSİ YOK


MHP Akyazı İlçe Başkanı Ahmet Birinci, "İlçemizdeki silahlı saldırı olaylarının birbiriyle ve partimizle bir ilgisi olmadığı gibi siyasi boyutu da yok. Bizi birimize düşürmeye çalışanlara dikkat edelim" dedi. (Bianet)