'Akyürek emniyetin imajını zedeledi'

'Akyürek emniyetin imajını zedeledi'
'Akyürek emniyetin imajını zedeledi'
İçişleri Bakanlığı, Ramazan Akyürek'in görevden alınmasını "Hrant Dink cinayetinde emniyetin imajını zedeledi" diye savundu.
Haber: Fevzi KIZILKOYUN / Arşivi

İçişleri Bakanlığı’nın ‘rüşvet ve yolsuzluk’ operasyonun ardından görevden alınan, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Ramazan Akyürek’in görevden alınmasını Hrant Dink cinayeti ile savunduğu ortaya çıktı.
17 Aralık Operasyonu sonrası görevden alınan Ramazan Akyürek, Ankara 16. İdare Mahkemesi’ne başvurup kararın yürütmesinin durdurulması ve iptalini talep etti. Bunun üzerine mahkeme, İçişleri Bakanlığı’ndan savunma istedi. Savunmasında ‘Hrant Dink’ cinayetine vurgu yapan İçişleri Bakanlığı şunları dile getirdi: “Yer değişikliklerinde yönetmenlik hükümleri yanında takdir yetkisi de kullanıldı. Şekil yönünden de usulüne uygun olarak işlem tesis edildi. Davacı hakkında Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ve İstihbarat Daire Başkanlığı yaptığı dönemde Hrant Dink cinayeti ile ilgili olarak kamuoyu ve basında birçok iddia da yer aldı. Bu da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün imajını ve güvenirliğini zedeledi, yetkili ve etkin bir birim olan Teftiş Kurulu Başkanlığı görevini yürütmesin kamu vicdanında ve toplum nazarında olumsuz bir yargı oluşturdu. Kamu menfaatlerine ve hizmetin gereklerine aykırılık bulunmadığı gibi dava konusu işlem hukuka ve mevzuata uygundur. Bu nedenle davanın reddi gerekmektedir.” 

Yürütmeyi durdurdu

Bakanlığın savunmasına karşılık mahkeme kararında, ‘Daire başkanı ve Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlerine atanmasına engel olarak görülmeyen iddiaların, görevden alınmasına dayanak olarak gösterilmeyeceğine’ vurgu yaptı. Mahkeme , görevden almanın yasa ve yönetmelik hükümleri ile belirlenen genel atama dönemi dışında alındığını belirterek yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

‘O zaman neden atadınız’

Yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme gerekçeli kararında, şunları vurguladı: “Her ne kadar davalı idare tarafından davacı hakkında Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü ve İstihbarat Daire Başkanlığı yaptığı dönemde Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak kamuoyu ve basında birçok iddianın yer aldığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün imajının ve güvenirliğinin zedelendiği, yetkili ve etkin bir birim olan Teftiş kurulu Başkanlığı görevini yürütmesinin kamu vicdanında ve toplum nazarında olumsuz bir yargı oluşturduğu ileri sürülmekte ise de, Hrant Dink cinayetiyle ilgili olay kapsamında iddialarla ilgili olarak yapılan inceleme ve araştırma neticesinde davacıya isnat edilebilecek herhangi bir olumsuzluk ortaya konulmadı. İnceleme ve nihai kararın verilmesinin ardından davacı, Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı kadrosunda daire başkanı ve sonrasında Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine atandı. Bu görevlere atanmasına engel olarak görülmeyen iddialar görevinden alınmasına dayanak olarak gösterilmez ve görevden alınmasına gerekçe de oluşturmaz.”

Emniyetin tartışılan ismi


Teftiş Kurulu Başkanlığı görevinden alınan Ramazan Akyürek, emniyetin tartışmalı isimlerinden biriydi. Dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır’ın sicil notunun kenarına ‘Fethullahçı’ notunu düştüğü Akyürek, Trabzon Emniyeti ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olduğu dönemde Hrant Dink cinayeti ve Trabzon’da TAYAD’lılara linç girişimiyle gündeme gelmişti. Yasin Hayal’in McDonalds’ı bombalamasından TAYAD’lı 5 gence linç girişimine, Hrant Dink suikastından Rahip Santaro saldırısına kadar Türkiye ’yi sarsan olaylarda adı geçen Akyürek, Dink suikastinde ihmali olduğu gerekçesiyle görevden alınmıştı.