Akyürek'e yargı yolu açıldı

Akyürek'e yargı yolu açıldı
Akyürek'e yargı yolu açıldı

Akyürek Dink cinayeti?ndeki ihmallerle gündeme geldi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Hrant Dink cinayeti ile ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun (BTK) hazırladığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile halen İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olan Ali Fuat Yılmazer’in ‘görevi ihmal’ ettiği görüşünün yer aldığı rapora ‘olur’ vererek Akyürek’e yargı yolunu açtı. Rapordaki ‘ön inceleme’ isteği çerçevesinde İçişleri Bakanlığı’nın görevlendireceği mülkiye müfettişleri yeni bir rapor hazırlayacak. BTK raporuna Erdoğan’ın ‘olur’ vermesi, İçişleri Bakanlığı’nın Akyürek için yargılama izni vereceğinin işareti olarak yorumlandı.
Milliyet Gazetesi’nin haberine göre Başbakanlık Teftiş Kurulu Müfettişleri, Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak hazırladıkları raporu Ekim 2008’de tamamlayarak Erdoğan’ın onayına sundu. Erdoğan, 19 Ocak 2007’de gerçekleştirilen Dink cinayetinde ihmallerinin olduğu gerekçesiyle İstihbarat Dairesi Başkanı Ramazan Akyürek ile o dönemde ‘sağ terör ve azınlıklar’ ile ilgili İstihbarat Dairesi Başkanlığı C Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında inceleme yapılmasına 2 Aralık 2008’de onay verdi. Şu anda İstanbul İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Yılmazer, Dink cinayetinden sonra görevden alınan Ahmet İlhan Güler’in yerine getirilmişti. Akyürek ve Yılmazer hakkında inceleme yapılması istenen rapor, gereği için İçişleri Bakanlığı’na gönderildi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın imzasının ardından da Mülkiye müfettişleri görevlendirilecek.

Top İçişleri Bakanlığı’nda
Radikal’in sorularını yanıtlayan bir yetkili Erdoğan’ın ön inceleme isteyen BTK Raporu’na ‘olur’ vermesinin önemine dikkat çekti. Başbakan’ın ‘olur’u ile İçişleri Bakanlığı’nın devreye girdiğini, bunun da Ramazan Akyürek’e savcılık soruşturmasını açacak yolun başlangıcı olabileceğini ifade eden yetkili, “Hükümet, Dink cinayetinin üstünün örtülmesini istemiyor” ifadesini kullandı.
Ailesinin başvurusu üzerine, Dink cinayetinde ihmalleri bulunan kamu görevlilerinin tespiti için başlatılan incelemeyi, Kutlu Savaş başkanlığında Susurluk raporunu hazırlayan başmüfettişler Mehmet Akın ve Ayşegül Genç ile müfettiş Tuğçe Tümer gerçekleştirdi. Müfettişler, cinayetin sanıkları Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ogün Samast ve Tuncay Uzundal’ın da aralarında bulunduğu, 30’u kamu görevlisi 46 kişiyle görüştü. Müfettişler, Akyürek ve Yılmazer’in Dink cinayetinden önce Trabzon istihbaratının verdiği bilgilere sahip olduğunu belirterek (özellikle yardımcı istihbarat elemanı Erhan Tuncel’in görevine son verilmesinin ardından), Hedef Şahıslar Programı ile ilgili Tamim’e göre gerekli değerlendirmeleri ve buna bağlı koruma tedbiri alınmaması nedeniyle görevlerini ihmal ettiklerini anlatmıştı. Müfettişlerin hazırladığı raporda “İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve tespit edilecek diğer görevliler hakkında görevi ihmal nedeniyle Devlet Memurları’nın Yargılanması) hakkındaki kanun olan 4483 sayılı yasa hükümlerine göre ön önceleme yapılmasının uygun olacağı kanatine varılmıştır” denilmişti. 

Rapordaki tespitler
Yasin Hayal ile Erhan Tuncel’in 2004’te gerçekleştirdiği McDonald’s bombalamasından sonraki gelişmelerin incelendiği raporda, ayrıca şu tespitler yer aldı:

* Erhan Tuncel, McDonald’s eyleminin ardından 17 Ekim 2004 tarihinde Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nün talebi ve İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nın onayı ile Yardımcı İstihbarat Elemanı (YİE) yapıldı.

* Tuncel’e YİE olduğu dönemde toplam bin 35 YTL ödendi. Verdiği bilgilerden 10 adet haber bilgi raporu hazırlandı. 13 Ekim 2005 tarihli raporda, “Yasin Hayal’in ‘Ermenilere kin beslediğini ve bir eylem daha yaparsam İstanbul’da yaparım’ dediği” yazıldı.

* Tuncel ifadesinde, Dink’i öldürme planlarından polisi haberdar ettiğini söyledi.

* Müfettişler, Trabzon Emniyeti tarafından Tuncel’in verdiği bilgilere dayanılarak 11 tane F4 haber raporu hazırlandığı belirtirken, 23 Kasım 2006’da “yalan söylediği ve sık sık para talebinde bulunduğu” gerekçesiyle Yardımcı İstihbarat Elemanlığı’ndan çıkarıldığı iddialarını da araştırdı.
Tuncel ile ilgili hazırlanan hiçbir raporda yalan söylediği veya para talebinde bulunduğuna ilişkin kayıt bulamadığını saptandı. Raporda, Tuncel’in elemanlıktan çıkarılması gerekçelerinin kayıtlarla örtüşmediğine dikkat çekilerek, kayıtlara geçmeyen başka nedenle görevden alınmış olabileceği kaydedildi. (Radikal)