Akyürek'i kurtaran belge yok edilmiş!

Dink cinayetinde skandal sürüyor. Gizli el bu kez Akyürek'i kurtaran belgeyi yok etti


Başbakanlık Müfettişleri, Mc Donald’s olayında Hayal’e bombayı Erhan Tuncel’in verdiğini tespit etti. Bombalama davası için Tuncel’i duruşmaya çağıran müzekkere ise, Dink olayı nedeniyle emniyet görevlilerinin yargılanması talebini inceleyen mahkemeye gönderilmedi

Vatan’ın haberine göre Hrant Dink suikastının ikinci yılında, dava dosyası ile ilgili skandallar bitmek bilmiyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun raporunda, Erhan Tuncel’le ilgili çok önemli bir belgenin, Trabzon Emniyeti görevlilerinin yargılanması talebini inceleyen mahkemeye gönderilmediği ortaya çıktı.

Bombayı Tuncel hazırlamış

Başbakanlık müfettişleri, Dink cinayetini azmettirdiği iddiasıyla yargılanan Yasin Hayal’in McDonalds’a bomba atarak 5’i çocuk 6 kişiyi yaralaması olayını da araştırdı. Müfettişler, polis elemanı Erhan Tuncel’in, Yasin Hayal’in attığı bombayı hazırladığını ve bomba atılırken gözcülük yaptığını belirtti. Müfettişler, Tuncel’in polis muhbiri yapılması karşılığında bu davadan yargılanmaktan kurtarıldığını sonucuna ulaştı.

Müfettişlerin tespitlerine göre, Yasin Hayal’in yargılandığı Trabzon 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Erhan Tuncel’i tanık olarak dinlemek üzere mahkemeye zorla getirilmesi için “ihzar müzekkeresi” yazdı. Bu müzekkereye rağmen Tuncel duruşmalara hiç katılmadı. Mahkeme ise Tuncel’in tanıklığından vazgeçildiğine ilişkin herhangi bir karar almamasına rağmen ihzar müzekkeresinin sonucunu sormadı.

Akyürek’i kurtaran karar

Müfettişler, bu durumun Tuncel’in McDonalds davasından kurtarılması karşılığında polis muhbiri yapıldığı iddiasının en önemli delillerinden biri olduğunu belirtti. Raporda, McDonalds ve Hrant Dink cinayetlerinde görevlerini gereği gibi yapmayan Trabzon Emniyeti görevlileri hakkında Dink ailesinin yaptığı suç duyurusunda Trabzon Başsavcılığı’nın “Takipsizlik” kararı verdiği, bu karara karşı Dink ailesinin Rize Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları itirazın ise reddedildiği anımsatıldı.

Belge yok oldu!

Müfettişler Tuncel’in muhbir yapıldığı dönemin Trabzon Emniyet Müdürü, İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile sonraki Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın da aralarında olduğu

8 polisi yargılanmaktan kurtaran kararı veren mahkemenin incelediği dava dosyalarında Tuncel’e ilişkin “ihzar müzekkeresinin” olmadığını fark etti. Müzekkere, Rize Ağır Ceza Mahkemesi’nin Yargıtay’dan istediği McDonalds dava dosyasında yoktu ancak müfettişlerin tespitine göre Trabzon Başsavcılığı tarafından daha önce temyiz incelemesi yapılması için Yargıtay’a gönderilen dosya içerisinde yer alıyordu.

Müfettişler, bu nedenle gerekli incelemenin yapılması ve durumu “ilgili mercilerine” intikal ettirmesi için durumun Adalet Bakanlığı’na bildirilmesine karar verdi.

‘Cinayeti önleyemedik özür diliyoruz’
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, Şişli’de iki yıl önce öldürüldüğü yerde binlerce kişi tarafından anıldı. “Hrant’ın arkadaşları” tören başlamadan saatler önce Agos Gazetesi binası önünde toplanmaya başladı. Gruptakiler, ellerinde Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Ermenice “Hrant için, adalet için” yazılı dövizler taşıdı. Hrant’ın öldürüldüğü saatte gazete önünde toplanan binlerce kişi bir ağızdan, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” sloganları attı.

Vurulma anından birkaç dakika önce Dink’in, “Aşağıladıysam niye bu ülkede yaşayayım. Aşağıladığım bir milletle niye birlikte yaşayayım. Ben Türkiye’de yaşamayı seviyorum. Ermeniler ve Türklerin birarada yaşaması bu öfkenin panzehiridir” sözleri yankılandı.

‘Bizden biriydi’

Törendeki tek konuşmayı sanatçı Halil Ergün yaptı. Ergün, bu toprakların her zaman ölümlerle beslendiğini belirterek, “Hrant Dink, bu toprağın yerlisi ve sahibiydi. İnsanları kucakladı ve bizden biri olarak konuştu. Dink, Türkiye’de değişik kültürleri, zenginlikleri ortaya çıkarttı. Halkların kardeşliğini savundu. Hrant yetim bir halkın yetim çocuğuydu” dedi.

Ergün konuşmasını “Canım kardeşim 19 Ocak cinayetini önleyemedik. Ben senden ve bu toprağın Ermenileri’nden özür diliyorum. Burda bulunanları da özür dilemeye çağırıyorum” diyerek bitirdi. Ergün’ün çağrısı üzerine binlerce kişi “Özür diliyoruz” diye bağırdı. n Yusuf DEMİR

‘DAHA ÇOK DEŞSİNLER’
Rakel Dink, Agos’un penceresinden anma için toplananları selamladı. Anons edilmesine rağmen konuşma yapmayan Rakel Dink, VATAN’a “Tek istediğim olayı daha çok deşsinler” dedi. Dink’in vurulduğu saatte Zülfü Livaneli’nin sesinden “Yiğidim Aslanım Burda Yatıyor” türküsü ve Ermeni enstürmanı duduk çalındığı sırada birçok katılımcı gözyaşı döktü.