Akyürek'in 'Dink cinayeti ihmalleri' mercek altında

İçişleri Bakanlığı, Hrant Dink'in öldürülmesi olayında 'görevi ihmal'le suçlanan dönemin Trabzon Emniyet Müdürü olan Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ile o dönem İstihbarat Dairesi'nde şube müdürü olan Ali Fuat Yılmazer hakkında başlattığı inceleme çerçevesinde, Trabzon il emniyetinin bütün faaliyetlerini mercek altına aldı.TOLGA AKINER
Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun (BTK) ‘olayda ihmalleri bulunduğu’ yönündeki raporu doğrultusunda yapılan incelemede görevlendirilen iki Mülkiye başmüfettişi, Alperen Ocakları’nın denetlenmesinden, MOBESE’lerin yaygınlaştırılmasına, internet kafelerin denetiminden polis jandarma koordinasyonuna kadar pek çok konuda inceleme yapıyor.
BTK, Dink suikastiyle ilgili raporu doğrultusunda Başbakan Tayyip Erdoğan, dönemin Trabzon Emniyet Müdürü, cinayet tarihinde İstihbarat Dairesi C Şube Müdürü olan İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in soruşturulmasına olur vermişti. İçişleri Bakanlığı incelemeye başlamaları için 4 Şubat Çarşamba günü iki Mülkiye Başmüfettişi görevlendirdi. BTK?raporunda Dink’in Hedef Şahıslar Programı’na alınmaması, cinayetin istihbaratının alınmasına rağmen önlem alınmaması nedeniyle Akyürek ve Yılmazer’in ‘Görevi ihmal ettiği’ belirtilmişti.
Mülkiye müfettişleri özetle şu konular ile ilgili olarak inceleme yapacak:
Alperen Ocakları’nın yapılanması, denetlenmesi ve bunların Trabzon’daki faaliyetleri,

* MOBESE’lerin yaygınlaştırılması ilgili çalışmalar,

* İnternet kafelerin mevzuatlarıyla ilgili olarak daha etkin denetim yapılması, kolluk güçlerinin cezai yaptırım uygulamaları,

* Kolluk kuvvetleri arasında koordinasyon,

* Trabzon polisi ile ilgili olarak görev alanlarında bir eksiklik olup olmadığı,

* İstihbarat Daire Başkanlığı’nın yapılanması, işleyişi, çalışma düzeni ve çalışanlar arasındaki ilişkiler.
Müfettişler, incelemeleri sonucunda Akyürek ve Yılmazer’in ‘görevlerini ihmal ettikleri’ kanaatine varacak olursa, haklarında soruşturma açmak için İçişleri Bakanı Atalay’dan izin isteyecek. Atalay’ın izin vermesi üzerine de, soruşturma açılabilecek. Soruşturma boyunca her iki isim de ‘soruşturmanın selahiyeti için’ açığa alınabilir. Soruşturma sonucu ihmalleri sabit görülürse ‘görevi ihmal ederek ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla dava açılabilecek.