Al birini vur ötekine

Bekâret kontrolü yüzünden Sağlık Bakanlığı ile davalık olan Milli Eğitim'in getirdiği 'yasadışı cinsel ilişki' kavramına hukukçu tepkisi: İki bakanlık da takıntılı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Bekâret kontrolü yüzünden Sağlık Bakanlığı ile mahkemelik olan Milli Eğitim Bakanlığı, kendisini savunurken, bekâret karmaşasını ele verdi. Hukukçulara göre hem Sağlık Bakanlığı, hem de 'fuhuş ya da yasadışı bir cinsel faaliyeti tespit edilmiş olmak' maddesini onaylayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'bekâret takıntısı' var.
Çocuk hukuku uzmanı avukat Hatice Kaynak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın savunmasında,
'Fuhuş ya da diğer yasadışı bir cinsel faaliyette bulunduğu mahkemece tespit edilmiş olmak' maddesine onay verdiğini açıkladığına dikkat çekti. Kaynak, bu açıklamanın bekâret kontrolüne 'düpedüz' onay vermek olduğunu belirtirken, "Fuhuş tamam da yasadışı cinsel ilişki ne demek? Biz, çocuklar için yasadışı cinsel ilişki tanımı yapmayız. Hukukumuzda bu deyim evlilik dışı ilişki anlamına gelir ki, çocukların bu tür ilişkilerde bulunup bulunmadığını kontrole çıkmak toplumu parçalar" dedi.
Talim ve Terbiye Kurulu yetkilileri
'yasadışı cinsel ilişki' tanımıyla gençleri korumaya çalıştıklarını söyleseler de sert eleştirilerden kurtulamadı. Avukat Munise Dayı da Milli Eğitim'in açıklamalarında Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni dayanak aldığını hatırlatarak, "Bu sözleşme, hiçbir durumda çocuğun eğitim hakkından mahrum bırakılamayacağını söyler, yasadışı ilişkide bulunduğu tespit edilen çocuğun okuldan
atılmasını söylemez" dedi. Dayı, Milli Eğitim'e dönük eleştirilerini şöyle sıraladı:
Çocuklar böyle mi korunuyor?
"Yasadışı cinsel faaliyet tanımının eğitim yönetmeliklerinde işi ne? Diyelim ki, genç bir kızın arkadaşıyla el ele gezmesinden, yolda yürümesinden birileri rahatsız oldu. Onu mahkemeye verip, yasadışı cinsel ilişkide bulunduğunu tespit etmeye mi çalışacaklar? Bu tespit, bekâret muayenesiyle yapılmayacak da nasıl yapılacak! bekâret takıntısıyla çocuklara sahip çıkılmaz."
İlgili yönetmeliği 'fuhuş yapmak ya da cinsel ilişkiye girmiş olduğu tespit edilmiş olmak' olarak yayımlayan Sağlık Bakanlığı,
"Biz buna onay vermedik" diyen Talim ve Terbiye Kurulu'na karşı savaş açtı. Yönetmelik maddesinin nerede değiştirildiği konusunda Milli Eğitim ve Sağlık bakanlıkları
bürokratlarını harekete geçirdi.
Sağlık Bakanlığı Sağlık Eğitimi Genel Müdürü Bülent Ulutaş, Talim ve Terbiye Kurulu'nun onayı dışında yönetmelik maddesinde hiçbir değişikliğe gitmedikleri yönündeki ısrarını sürdürdü. Talim ve Terbiye Kurulu yetkilileri ile gün boyunca görüşen Bülent Ulutaş, "Suçlu mutlaka bulunacak" dedi. İki kurumda da yönetmelik değişikliğine ilişkin araştırmalar sürüyor.