Al madalyanı ver madalyamı

Suudi Kralı ile Gül

Suudi Arabistan Kralı Abdullah dün 400 kişilik heyetiyle Ankara'daydı. Kral'a 'Devlet Şeref Madalyası' takıldı. Kral da Cumhurbaşkanı Gül'e devletinin en yüksek madalyası 'Abdülaziz Nişanı'nı taktı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çıktığı Avrupa turu kapsamında Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud'u Esenboğa Havalimanı'na giderek bizzat karşılarken, Kral'a takdim ettiği 'Devlet Şeref Madalyası'nın 'nedeni'ne ilişkin sorular yanıtsız kaldı. Kralın ziyaretinde karşılıklı madalyalar verildi.
2006 yılında da Türkiye'ye gelen ancak, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından havaalimanında karşılanmayan Kral'a Gül'ün büyük özen gösterdiği gözlendi. Türkiye'ye dokuz uçak dolusu heyetle gelen Kral'ın ziyareti Ankara'da yine günün konusu oldu. Konaklayacağı, 150 odalı Swissotel'den 120 oda ayırtan, 117 araç kiralayan Abdullah ve 400 kişilik heyeti için tuvaletlerin yeri bile kıbleye dönük diye değiştirildi.
Kral Abdullah ve beraberindeki heyetin korunması için Ankara Emniyeti seferber oldu. Geçen yıl ağustosta Cumhurbaşkanı Sezer'in daveti üzerine gelen Kral Abdullah, 40 yıl aradan sonra Türkiye'yi ziyaret eden ilk Suudi Arabistan Kralı olmuştu. Kral Abdullah, bu kez Cumhurbaşkanı Gül'ü kutlamak ve Türkiye ile Ortadoğu barış sürecini değerlendirmek üzere geldi.
Türkiye seyahatinde kullanmak üzere 96 lüks otomobil, üç otobüs ve 18 kamyon kiralayan Kral Abdullah, bu araçlardan 60'ını Ankara'da kullanacak. Araçların, Kral ve yakın çevresi ile 11 Suudi yetkili ve 50 kişilik işadamı grubu için olduğu belirtildi.
Erdoğan'a da 'Abdülaziz Nişanı'
Ankara'da dün Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Babacan'la da görüşen Kral Abdullah'a, 'Devlet Şeref Madalyası' verildi. Kral da bunun karşılığında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen törende Gül'e ülkesinin en yüksek nişanı olan 'Kral Abdulaziz Birinci Derece Madalyası' taktı. Kral Abdullah, Başbakan Tayyip Erdoğan'a da 'Abdülaziz Nişanı' sundu. Kral ve Cumhurbaşkanı Gül iki ülke arasındaki ekonomik ve siyasi işbirliğinin güçlendirilmesini öngören bir mutababat belgesi ile çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmasına imza attılar. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler son beş yılda 3.3 milyar dolara ulaşmış durumda.
Geçen hafta Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Suudi Arabistan dahil Arap ülkelerini ziyaret ederek, Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası askeri harekâtıyla ilgili koşulları anlatmıştı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında başta Irak ve Filistin sorunu olmak üzere pek çok konuda görüşlerin tümüyle örtüştüğüne dikkat çekilerek, "Kral'ın ziyareti özellikle Irak'ta güvenlik ve istikrarın inşa edilmesi ve bu süreçte toprak bütünlüğünün korunması ışığında önem taşıyor" ifadeleri kullanıldı.
Madalya alan sekizinci yabancı
Kral Abdullah, Devlet Şeref Madalyası alan sekizinci yabancı devlet adamı oldu. Devlet Şeref Madalyası sekiz yıldır cumhurbaşkanları ile genelkurmay başkanlarına veriliyor. Madalya verilmesi için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Yasal düzenlemesi 24 Ekim 1983 yılında yapılmasına rağmen, 1998'e kadar kimseye verilmeyen Devlet Şeref Madalyası sahibi diğer devlet adamları, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanı İzzet Begoviç, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Franjo Tudjman, Gürcistan Devlet Başkanı Eduard Şevardnadze, ABD Başkanı Bill Clinton ve eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, olmuştu. Madalyanın yasadaki veriliş gerekçesi şöyle: Türkiye'nin bekası, ülkenin ve milletin bölünmez bütünlüğü, toplumun huzuru, birlik ve beraberliği için yurtiçi veya yurtdışında üstün feragat, fedakârlık, başarı ve yararlılık gösteren kişilere verilir."