Al sana adalet!

Dünya Bankası yardımı
Sarıkamış'ın Eşme Köyü'nde 12 yaşındaki ilk- öğretim öğrencisi Nilüfer Polat, okul müdürü Münir Keskin'e, Dünya Bankası desteğiyle verilen 50 milyon liranın dağıtımında adil olunmadığını söyledi. Nilüfer, "Parayı hep zenginlere veriyorsunuz" deyince, Keskin, veli ve öğrencilerin gözleri önünde bir sopa alıp öğrencisini dövmeye başladı.
Milli Eğitim Müdürü üzgün
Velilerin müdürün elinden zor aldığı Nilüfer, yakınları tarafından Sarıkamış Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Nilüfer'in amcası, aldıkları beş günlük raporla savcılığa giderek Keskin aleyhine suç duyurusu yaptı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Kasım Çakır, "Çok üzüldük. İdari soruşturma başlattık" dedi.

KARS - Sarıkamış'ın Eşme Köyü'nde yaşayan 12 yaşındaki Nilüfer Polat Türkiye'de hakkını
aramak isteyenlerin ağır bedeller ödemek zorunda kalabileceğini küçük yaşta öğrenmek zorunda kaldı. Dünya Bankası tarafından verilen 50 milyon liralık yardımın adaletli dağıtılmasını isteyen küçük Polat okul müdürü Münir Keskin'den meydan dayağı yedi. Nilüfer'e beş günlük rapor verildi.
'Zengine veriyorsunuz'
Tepkilere yol açan olay, geçen pazartesi günü yaşandı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu ile Dünya Bankası işbirliğiyle başlatılan 'Sosyal Riski Azaltma Projesi' kapsamında tüm yurtta olduğu gibi Sarıkamış'ın Eşme Köyu İlköğretim
Okulu'nda, ihtiyaç sahibi öğrencilere 50'şer milyon liralık para yardımı dağıtıldı. Dargelirli öğrenciler için gönderilen yardımı okulun müdürü ve tek öğretmeni olan Münir Keskin dağıttı.
Dağıtım sona erdiğinde yardım alamayan öğrenciler arasında bulunan Nilüfer Polat, "Yardım parasını hep köyün zenginlerine veriyorsunuz. Onların bu yardıma ihtiyaçları yok. Adaletli dağıtım yapılsaydı, bana da para vermeniz gerekirdi" dedi.
Öğrenciler ve veliler önünde 'adaletsizlikle'
suçlanan Münir Keskin, bu duruma kızarak, öğrencisi Polat'ı elindeki sopayla dövmeye başladı. Araya giren veliler tarafından Keskin'in elinden kurtarılan Polat'ı, yakınları Sarıkamış Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Elleri, yüzü ve ayaklarında yediği dayak yüzünden çürükler oluşan Polat'a beş günlük rapor verildi.
Savcılığa başvurdular
Amcası Vahyettin Polat'la birlikte hastaneden
aldığı raporla Cumhuriyet Savcılığı'na başvuran Nilüfer Polat, müdür Keskin'den şikâyetçi olduğunu bildirdi. Nilüfer Polat yaşadıklarını şöyle anlattı:
"Müdür, 50'şer milyon liralık yardımın dağıtılması nedeniyle velileri de çağırmıştı.
Yardım parasının hep zenginlere verildiğini görünce itiraz ettim. Ben sadece adaletli dağıtılmasını istedim. Müdür bey çok kızdı, beni arkadaşlarım ve velilerin içinde dövdü" Amca Polat ise Nilüfer'in babasının iş bulamadığı için İstanbul'a gittiğini anlatarak ''Yapılacak 50 milyon liralık yardıma ihtiyacı vardı. Kızımız haklı olarak adaletsizliğe isyan etmiş. Meydan dayağı atmak mı gerekirdi? Yakıştıramadık. Müdür Münir Keskin'den şikâyetçiyiz." diye konuştu.
Soruşturma başladı
İlçe Milli Eğitim Müdürü Kasım Çakır, para yardımı sırasında böyle bir olay yaşanmasının
üzüntü verici olduğunu, müdür Keskin hakkında idari soruşturma başlatıldığını bildirdi. Çakır, olayla ilgili görevlendirilen ilköğretim müfettişlerinin soruşturmayı tamamlaması ardından gerekli işlemin yapılacağını ifade etti.