Alabora'nın annesi sordu: Neden?

Alabora'nın annesi sordu: Neden?
Alabora'nın annesi sordu: Neden?
Gezi Parkı eylemleri nedeniyle hedef haline gelen sanatçı Mehmet Ali Alabora'nın annesi Betül Arım, 'Neden' diyo sorduğu mektubunda "Çocuğu hayati tehlike içinde olan bir annenin acısını, haykırışını sadece anneler bilir" dedi. İşte Arım'ın mektubu:


NEDEN?
Sosyal medyayı çok kullanan biri olmadığımdan, olayları 29 Mayıs Çarşamba günü öğrendim. İşten çıkıp Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki bir geceye, ödül almak için katıldım ve oradan 22:30 gibi Gezi Parkı’na gittim. Daha çok gençlerden oluşan, şarkı söyleyen, halay çeken, muhabbet eden çok güzel insanlarla tanıştım. Ağaçları korumak için biber gazına maruz kaldıklarını duyduğumda gerçekten inanamadım ve hep şunu sordum; 'NEDEN, NEDEN?'
Ben doğadan beslenen, yaratılmış olan her şeyle bir olduğumuza ve aramızda görünmez ipliklerin olduğuna ve her şeyle, ağaçla, çiçekle, böcekle akraba olduğumuza inanan, gün aşırı pir parka ya da ormana giden (Belgrad, Emirgan, Yıldız, Taksim, Hidiv-Selamiçeşme, Göztepe, Maçka, Beykoz, nereye yakınsam…), ağaca sarılan, sırtını dayayan, toprağa basan ve randevularını ve hatta bazı TV çekimlerini parklarda gerçekleştiren biri olarak; bir tek ağacın bile kesilmesini sanki akrabamı kesmişler gibi hisseden ve bunun için ağlayan, aynı zamanda şiddete, baskıya ve dayatmaya karşı biri olarak işten kalan vakitlerimde Gezi Parkı’na gittim.
Bu arada oğlumun tehdit mesajları aldığını duyduğumda inanamadım ve yine sordum; “NEDEN, NEDEN?”
İçinde sevgi barınan biri için bütün dünya bir aileydi benim için. Demek ki aile üyelerinden bazıları sevgiyle büyümemişlerdi. Olsun, ben yine de “Yaradılanı severim Yaradan’dan ötürü” dedim. Endişelendim ama korkmadım, nasıl olsa zamanla her şey anlaşılırdı.
Ta ki, Yeni Şafak gazetesinde çıkan habere kadar… Okudum, algılayamadım, inanamadım, “Yok artık, bu kadar da olamaz” dedim. Ama olmuştu, yazı önümdeydi ve oğlum hedef gösteriliyordu.
Bu yazıyı yazan bir kadınmış ama eminim anne değil. Anne olsaydı, bu, rüyamda görsem inanamayacağım yazısını yazamazdı. Anne olsaydı, mutlaka empati yapardı. Kızılderili atasözü der ki; “Bir insan hakkında tek bir kelime etmeden, tek bir yargıda bulunmadan, gökte 3 ay değişene kadar onun ayakkabılarıyla dolaş.” Belli ki “Çamur at izi kalsın” demişti ama, Memet Ali’yi hiç tanımadan… Onu tanıyanların hepsine sorsa (özellikle hepsine yazdım), izi kalmayacağını anlardı.
Onu ben doğurdum ama Halil Cibran’ın “Çocuklar” şiirinde olduğu gibi, onu evrenin çocuğu olarak büyütmeye çalıştım.
O benim sadece oğlum değil, aynı zamanda çok saygı duyduğum, çok değer verdiğim, öğrettiklerimin belki 50 katını ondan öğrendiğim bir birey.
İzi kalmaz çünkü Memet Ali, inanın anne olarak söylemiyorum, hayatımda tanığım en şeffaf, en “insan” insanlardan biridir. Diğer özelliklerini ben değil, başkaları söylesin.
Bana nerdeyse her gün ya bir telefon gelir ya da yolda çevirirler, onunla bir şekilde tanışmış ve çalışmış olanlar “Böyle bir çocuğu nasıl büyüttün, sırrı nedir?” diye sorarlar.
Dün bir arkadaşım telefon etti, “Şu anda Başbakan oğlunu suçladı.” dedi. Ben “Yok canım yanlış duymuşsundur, olur mu hiç öyle şey? Bir ülkenin başbakanı hiç tanımadan, araştırmadan bir insanı, bir genci, bir sanatçıyı suçlar mı? O da bir annenin evladı, önce annesini düşünür, bunun vebali çok büyüktür.” dedim.
Benim içim her konuda rahat, çünkü oğlumu biliyor ve tanıyorum. Ama yarın bu durumdan vazife çıkaran biri olursa, oğlumu suçlayanlar önce Yaradan’a, sonra kendine, topluma ve dünyaya bunun hesabını nasıl verecekler? Bu çok büyük bir günah değil mi? Sadece, bir fidan nasıl yetişir, herkese bunu sormak isterim. Fidan yetiştirmek için anne olmaya gerek yok, bunu anlayabilirsiniz.
Ama çocuğu hayati tehlike içinde olan bir annenin acısını, haykırışını sadece anneler bilir.
Yüreğim acıyor.

Betül ARIM


  http://www.radikal.com.tr/1138084113808415

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ey muktedirin yancıları!! - uyusuk

  Akp hükumetinin yaktığı, yıktığı, öldürdüğü, peşkeş çektikleri karşısında dili lal olanlar. özgürlüğü kendi çıkar ve menfaatlerinden ibaret gören "insanlar" sizedir sözlerim. Evet olay üç beş ağaç meselesi değildi. Tıksırana kadar için ayyaşlar diyen, kendine oy vermeyeni ülkenin vatandaşından saymayan, halkın ne yiyeceğinden ne içeceğine, çocuğunu nasıl doğuracağına, kaç çocuk doğuracağına kadar her halta karışmaya çalışa, basını susturmay çalışan, kendisine gerçekten muhalefet edenleri ya terörist ya da vatan haini ilan ettire, dövdüren, öldürten, işinden aşından eden bir başbakan ve yancılarına idi haykırış. öğretmen olmaz dedi dayak yedi, işten atıldı, sürüldü, doktor olmaz dedi sürüldü görevden atıldı, Meslek odalarının mesleki işleyiş hususunda karar hakları ellerinden alındı. son 5 yılda işçi ölümleri 7000'e yaklaştı. ormanlar talan edildi. Kim iktidar uygulamalarına karşı çıktı ise ya içerde, ya ağzı burnu kırık, ya işinden oldu, ya mezarda! hangi demokratik ülkeden bahsediyorsunuz siz mahallenin muhtarını seçtiniz diye mahremime dil uzatma hakkını da almadınız ya! dünün başbakanı bugün cumhur başkanı. ne yapıyor? haala halkı azarlayabileceği bir alt tabaka olarak görüyor ve herklese had bildirmeye devam ediyor. Sizler açık açık faşizm destekçileri ve bu durumdan çıkar sağlayan yancılarsınız. Bu nedenle size karşı durmak insanlık borcudur.

  NEDENİ AŞİKAR - UYİ35

  Çünkü Gezi olaylarıyla ilgili uzun zamandır Başbakan ve şürekasının varlıklarına bile tahammül edemediği, "muhafazakar yapılarına" ters kesimden bir günah keçisi bulunması gerekiyordu. Bunun için oğlunuzun "Olay sadece Gezi Parkı değil anlasana" tweet'i genel bir muhalif gösteri veya protesto çağrısı telakki edilebilecekken, olabilecek en negatif şekilde yorumlandı, bir komplo teorisine ve darbe teşebbüsü iddiasına delil kabul edildi ve oğlunuz pervasızca hedef gösterildi. Tabii ki bu haberin altına yazılan bir çok yorumda da görülebileceği gibi (darbe korkusundan aklı durmuş) büyük bir endoktrine kitle tarafından bu bakış açısı sorgulanmadan hemen benimsendi. Türkiye'de yaşadığınızı unutmayın; burası adalet nosyonunun zayıf, güçlünün haklı olduğu bir ülke.

  Alabora olmamak için alabora etmeye çalışma. - Bilgin007

  Seçime inanıyorsan bekle. Sanatçı diye olmadık laflar ediyorsun, ayıp sana. Milletin oyuna saygın yok mu? Düne kadar polis, asker kim varsa gece gündüz kimseye rahat bırakmıyordu. Muhalif kim varsa yok ediyordu. Şimdi rahatlama oldu ama en ufak olayda demokrasi havarisi kesiliyorsunuz. Derdinizi açık söyleyin. Ahmet kaya'ya linç oldu neredeydiniz? Adam kederinden öldü.Darbe çığırtkanlığı ve milleti galeyana getirme suç tabi. Haydi izmir Belediyesinde park iste.

  OGLUNA SOR,KENDINE SOR,CHP YE SOR,ISBANKASINA SOR!!!! - 14Bernard

  Banada sordugunu dusundum ve cavap veriyorum; cunku oglun sol gosterim sag vuruyor,parayi cok seviyor,ama sevmiyor gibi parasizlarin yaninda gibi gosteriyor,vardir boyleleri, kuyuya tasi atar sonra seyrine bakar.Oglun boyle yaptigi icin.Agac degil baska seyler diye isin gercek yuzunu ne guzel aciklamis msg.da sor ogluna agac ise tamam ; devam neden de.Anne degilmisin sor evladina cevabini anla bizede yaz.Dogurmak ayri yetistirebilmek ayri.Herkes ana olabilseydi Betulcugum.evladi ile ilgilenmeyen dizini dovermis.Allah kolaylik versin daha bu oglandan cok cekersin sen!!!!!!

  Anne? - Clear

  Evet "Anne" çok saygı değer bir kelimedir.İnsan olan hiç kimsenin buna en ufak itirazı olamaz.Ama oradaki herkes in bir annesi var.Polisin de annesi var.Valinin de,emniyet müdürünün de annesi var.Hatta "ifade özgürlüğü" ardına sığınılıp hakaret ve küfür edilen başbakanın da ve hatta dünyanın üçte birinin büyük saygı duyduğu peygamberimiz Hz.Muhammed'in de bir annesi var.Kaç kez uyarıldı "olaylar yön değiştirilip 1968'lere,1980'lere döndürülmek isteniyor,dikkatli olun" diye,o yıllarda idam edilenlerin de annesi var evet var,ancak kim vurduya gidenlerin,kaza kurşunlarına kurban gidenlerin de annesi var,sokağa çıkamayıp çocuklarını okula bile gönderemeyenlerin de annesi vardı.Hatta ve hatta,halkın %90'ının desteğini ardına alıp ülkeye sükunet getiren ama 90 yaşlarına gelince "nasılsa artık çaresizler,bir şey yapamazlar "diye fırsat bilinip öc alınırcasına bugün yargılanan Kenan Evren'in de bir annesi var.Dediğiniz gibi attığı twitle (herhalde ağızlarda sakız olan "kamera oyunu ya da fotoşop" iddiası yapılamaz zira sosyal medyada herkes görmüş,okumuş)"Mesele ağaç değil,hala anlamadın mı?Hadi gel." diyerek,çevreci bir protestoyu 1968'lere,1980'lere yönlendirmeye çalışanların da bir annesi var.Hiç kimse babasının apış arasından doğmadı.Bence en doğru davranış,yanlışını kabul edip,özür dilemektir,vicdan sömürüsü yapmak değil.

  En ?insan? insanlardan biridir - Kim Bilir

  Ey sosyal medya duy bu ananın feryadnı!Bak ne diyor gariban "En insan İnsanlardan biridir" yavrusu ona. Bu lafı Necati Şaşmaz dese idi hiç şaşmadan yaymıştınız be insafsızlar. Bi el atından duysun tüm dunya bu ananın haykırışlarını...(Ama lütfen cıvıtmadan, nazar değer alimallah)

  Ana yüreği işte - Kim Bilir

  Bir annenin yürek burkan veryadı. Yüreklerimiz burkuldu. İçimiz sızladı. Hain adam nasıl hedef gösterirsin sabiyi. Çık oğlum ananın arkasından bak biz geldik sosyal medya seni saklarız o amcalardan