Alabora'ya sosyal medyada 'linç'

Alabora'ya sosyal medyada 'linç'
Alabora'ya sosyal medyada 'linç'

Gezi eylemleri sırasında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar sebebiyle hedef gösterilen oyuncu Memet Ali Alabora için sosyal medyada dün yeni bir linç kampanyası başlatıldı.
Twitter’da başlatılan #mehmetalialaborasilivriye hashtag’iyle yapılan paylaşımlar son bir gün içerisinde trend listesinin ilk sırasına kadar yükseldi. Oyuncu hakkında tehdit ve hakaret içeren mesajlar da aynı ortamda paylaşılmaya devam etti. Alabora’ya yönelik sürdürülen bu söylemlere son vermek için de karşı imza kampanyası başlatıldı. 

100 bin destek aranıyor

Kısa bir süre içerisinde 90 binin üzerinde imza toplandı. Yazar ve oyuncu Levent Kazak tarafından başlatılan kampanyada hedeflenen imza sayısı ise 100 bin. Kampanyanın yer aldığı Change.org adlı sitede yer alan açıklama metni ise şöyle:
“Bir sanatçının böylesi bir şekilde hedef gösterildiği tarihte görülmemiştir. Demokrasi ülküsüne sahip çıkan hiçbir ülkenin tanık olmadığı bu orantısız düşmanlığı reddediyoruz. Tüm insanların kendini ifade etme, istediği gibi yaratma, oynama, yazma, görüşünü yaratısına yansıtma hakkı vardır. Buradan bir suç çıkarma gayreti, hepimizin hayatına dolaysız bir saldırıdır. Bir ‘tweet’ ile insanları ayaklandırmak, bir tiyatro oyunu ile darbe provası yapmak, faiz lobisi ile Mısır’da buluşmak gibi temalar ancak komedinin alanında kendine yer bulur; ne siyasetin ne de hukukun.”