'Alacak değil, suikast kurşunu'

'Alacak değil, suikast kurşunu'
'Alacak değil, suikast kurşunu'

DİSK üyelerinin karanfiller ve ?İnadına DİSK, inadına sendika? sloganlarıyla karşıladığı Süleyman Çelebi gözyaşlarını tutamadı. FOTOĞRAFLAR: ECE SEÇİL ŞAHİN

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi dün taburcu olurken 'Bu kurşun DİSK Genel Başkanı'na suikast kurşunudur' dedi, Bakan Atalay'ın açıklamasını eleştirdi
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Makam odasında uğradığı saldırıda bacağından vurulan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, dün taburcu oldu. Çelebi, “Bu kurşun ne arkadaş ne alacak kurşunudur. Yalnızca DİSK Genel Başkanı’na suikast kurşunudur” dedi.
Çelebi 5 Ekim’de DİSK’in Şişli’deki Genel Merkez binasında silahlı saldırıya uğramıştı. Bacaklarına sıkılan yedi kurşundan, sağ ve sol bacaklarında kalan iki mermi ameliyatla çıkarılmıştı. Saldırgan Rıza Tunçbilek tutuklanmış, saldırıyı Çelebi’nin kendisine olan borcu yüzünden yaptığını öne sürmüştü.
Çelebi, dün tedavi gördüğü Florence Nightingle Hastanesi’nden taburcu olurken basın toplantısı düzenledi. Salona tekerlekli sandalyeyle gelen Çelebi burada toplanan sendika üyelerinin “İnadına DİSK, inadına sendika”, “DİSK’e uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla karşılandı ve karanfil yağmuru tutuldu. Çelebi, kendisini yalnız bırakmayan tüm DİSK’lilere teşekkür ederken gözyaşlarını tutamadı. Tedavisine evde devam edeceğini, üç ay daha ayağına basamayacağını anlatan Çelebi, şöyle konuştu:
“Saldırıya uğradığım andan itibaren bazı basın yayın organları ve TV kanallarında ‘arkadaş kurşunu’, ‘alacak kurşunu’, ‘kurşun iş ortağından geldi’ gibi beni, ailemi ve örgütümü yaralayıcı açıklamalar yer almıştır. Bu kurşun, ne arkadaş, ne de alacak kurşunudur. Yalnızca DİSK Genel Başkanı’na suikast kurşunudur. Bu kişinin psikolojik sorunları yoksa birileri tarafından yönlendirilmiştir. Benim yaşamımda bilinmeyen bir şey yok. Çünkü dinleniyorum. Sadece benim değil, tüm sülalemin ne yaptığı biliniyor.”
Çelebi, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın saldırıdan iki saat sonra yaptığı “Olay terör olayı değil, siyasi değil” açıklamalarını da eleştirerek, Bakan’a DİSK olarak önceki gün mektup yollandığını söyledi. DİSK Yönetim Kurulu ve Başkanlar Kurulu’nun Atalay’a yolladığı mektupta, eylül ayından beri yaşanılan, DİSK’in önüne bırakılan şüpheli çanta, Çelebi’ye saldırı, saldırıdan üç gün sonra web sitesinin çökertilmesi ve DİSK’e tehdit gibi olaylar sıralandı.