Alacaklıları 'Serpil'in peşine düştü

Alacaklıları 'Serpil'in peşine düştü
Alacaklıları 'Serpil'in peşine düştü

Serpil Kocadöli?nin adı Ergenekon ifadelerinde geçince, alacaklıları da ortaya çıktı.

TUNCELİ - Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin’in ifadesinde adı geçen ve dolandırıcılıktan Tunceli’de hapis yattığı ortaya çıkan Serpil Kocadöli’nin alacaklıları, ortadan kaybolan kadının peşinde.
İbrahim Şahin’in ifadesinde adı ‘Matit Sarsanyan’ olarak geçen Serpil Kocadöli, alacaklılarınca aranıyor. 1995 yılında Tunceli’de dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle iki yıl hapis yatan ve kendisini her yerde ‘Ermeni Matit Sarsanyan’ olarak tanıtan Kocadöli’nin Ankara, Erzincan, Pülümür, Diyarbakır, Elazığ, Siirt ve Mardin’de de iş yaptığı kişileri dolandırdığı ileri sürüldü. Kocadöli’nin Pülümür’deki iki maden ocağını borçlarına karşılık devrettiği Erzincanlı işadamı Osman Oktay, alacaklarını tahsil etmek için Kocadöli’yi aradığını söyledi. Erzincan’da akaryakıt istasyonu işlettiğini söyleyen Oktay, şöyle dedi:
“Serpil hanım bana Ermeni olduğunu söyledi. Maden ocaklarında kullandığı iş makinaları için akaryakıt alıyordu. Borçlarını ödeyemedi ve bu nedenle iki maden sahasını bana devretti. Hâlâ kendisinden 500 bin TL alacağım var, ama kendisine ulaşamıyorum. Benim gibi birçok işadamı ve vatandaşın bu kadından alacağı olduğunu biliyorum” dedi.
Pülümür’de kaçak maden ocağı işlettiği gerekçesiyle Kaymakamlığın Serpil Kocadöli’ne 23 bin YTL para cezası uyguladığı ancak bu paranın da tahsil edilemediği öğrenildi. Pülümür Belediyesi’nin de ruhsatsız olarak kazı yaptığı gerekçesiyle Serpil Kocadöli’nin ocağını kapattığı belirlendi. Kocadöli’nin çıkardığı tonlarca krom madeninin alacaklarının haciz koyması üzerine bir alanda tutulduğu belirtildi. (dha)