Alaçatı Belediyesi'ne operasyon: 55 gözaltı

İzmir Alaçatı'da Aralarında CHP'li Belediye Başkanı, meclis üyeleri ve iş adamlarının da olduğu 55 kişi yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı
Taylan YILDIRIM, Bahri KARATAŞ/ İZMİR

ÖZEL Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök’ün talimatıyla bu kez İzmir'in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Belediyesi'ne operasyon düzenlendi. ‘Fare Kapanı’ adı verilen ve 300 Jandarma komando erinin katıldığı operasyonda, CHP'li Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç'la birlikte, meclis üyeleri, bürokratlar, işadamları, turizmciler ve esnafın da bulunduğu 55 kişi, “ihaleye fesat karıştırma’, ‘Rüşvet ve yolsuzluk’ iddiasıyla gözaltına alındı.
Alaçatı'da operasyon için sabah 06.00'da düğmeye basıldı. Çevre ilçelerden de takviye edilen jandarma komando timleri aynı anda Belediye, Başkan Muhittin Dalgıç'ın villası, 80 ev ve işyerine baskın yaptı. Jandarma komandolar belediyenin etrafına etten duvar örerken işe gelen personeli masalarına oturttuktan sonra herhangi bir işlem yapmasına izin vermedi, evrak ve bilgisayarlara el koydu. Bu arada Başkan Muhittin Dalgıç'ın evinde de sabah 06.00'dan 12.00'ye kadar arama yapıldı. Başkan Dalgıç da çalışmaları izledi. Baskını duyan 100 kadar vatandaş Dalgıç'ın evinin önünde toplanıp ‘Alaçatı laiktir laik kalacak, AKP bizi yıldıramaz’ sloganları attı. Bu dönem de CHP'nin Alaçatı adayı olan Dalgıç'ın seçim için hazırladığı posterini açan kalabalık, evinin korkuluklarına da Türk bayrakları astı. 6 saat süren aramanın ardından bazı belgelere el koyan jandarma, Başkan Dalgıç'ı Belediye'ye götürdü. Belediye önünde de kalabalık toplanıp sloganlar attı.
Alaçatı beldesinde basılan ev ve işyerlerinde belediyeyle ilgili belgelere el konuldu. Operasyonda silahlar da bulunduğu, bunların ruhsatlı olup olmadığı veya suçta kullanılıp kullanılmadığının da araştırıldığı belirtildi.

BİR YIL SÜREN TAKİP
Belediye'de bazı usulsüzlükler yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, imar uygulamalarıyla sağlanan ranttan pay alındığı iddiaları üzerine bir yıl önce teknik takibin başlatıldığı kaydedildi. Bu süre içinde Alaçatı'da belediye ile işi olan herkesin telefonlarının dinlendiği, bununla da yetinilmeyip belediye çevresinde 5 işyerinin kiralandığı, özel görevlilerin burada esnaf gibi davranıp bilgi belge toplayıp teknik takip yaptığı belirtildi. Belediye'nin her bakımdan ablukaya alınması nedeniyle de operasyona ‘Fare Kapanı’ adı verildiği belirtildi. Operasyon devam ederken gözaltı sayısının da artabileceği kaydedildi.

TURİZMİN YÜKSELEN YILDIZI
Alaçatı beldesi önce rüzgar sörfü sporuyla adını dünyaya duyurdu, son yıllarda eski taş evlerin restore edilmesinin ardından açılan butik oteller, restoranlarla sosyetenin tercih ettiği bir tatil beldesi haline geldi. Belediye de sokak ve caddeleri aslına uygun düzenlerken, Türkiye'nin en özgün turizm beldesi yaratıldığı savunuldu. Turizm Bakanlığı da, 5 yıldızlı otellerin yapılmasına olanak sağlamak için çoğunluğu hazine arazisi 10 bin 100 hektarlık alanı turizm yatırımlarına açan plan yaptı ancak itirazlar üzerine Danıştay ihaleyle tahsis işlemini iptal etti. Chelsea'nın patronu Rus milyarder Roman Abramoviç de önceki yıl Alaçatı'daki 160 dönümlük Kum Beach'i 17 milyon dolara satın aldı.(dha)