Alanya'da HDP ilçe binası ateşe verildi

Alanya'da HDP ilçe binası ateşe verildi
Alanya'da HDP ilçe binası ateşe verildi
Antalya'nın Alanya İlçesi'nde düzenlenen teröre tepki yürüyüşünde çıkan olaylarda HDP İlçe Başkanlığı'nın bulunduğu binayla bir işyeri ateşe verildi.

RADİKAL- Alanya'da düzenlenen teröre tepki yürüyüşü, saat 19.00 sıralarında grubun Atatürk Anıtı önünde toplanmasıyla başladı.

Şehit polisler Abdullah Ümit Sercan ile İbrahim Halil Aksoy'un ailelerinin de yer aldığı yaklaşık 2 bin kişilik grup Türk bayrakları eşliğinde yürüyüşe geçti. Polisin güvenlik önlemi aldığı yürüyüş sırasında terör örgütü aleyhine sloganlar atan gruptan bazıları İskele Caddesi'nde kendilerine zafer işareti yapıldığı iddiasıyla yerden söktükleri kaldırım taşlarıyla bir diskoya saldırdı.

İşyerinin camları kırılırken, grup polis tarafından uzaklaştırıldı. Olayların ardından şehit polislerin yakınları yürüyüşten ayrıldı.

ÇATIDAN HDP BİNASINA ÇIKMAYA ÇALIŞTILAR

Grup daha sonra başlangıç noktası olan Atatürk Anıtı'na doğru yürüyüşe geçti. Gruptan bazıları HDP ilçe başkanlığının bulunduğu binaya yöneldi. HDP ilçe başkanlığının bulunduğu 4 katlı binanın bitişiğindeki bir restorana saldıran grup, burayı ateşe verdi. Alevler bir anda büyürken, bazı göstericiler restoranın çatısından HDP binasına çıkmaya çalıştı. Olay yerine çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edilirken, yangın büyüyerek HDP ilçe başkanlığının bulunduğu binayı sardı.
Polis gruba biber gazıyla müdahale etti. Olay yerine Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) da gönderildi. Polisin uğraşları sonucu grup uzaklaştırılırken, yangına Alanya Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri ve TOMA ile müdahale edildi. İşyerinde bulunan tüplerin patladığı olayda yaralanan olmazken, restoran ve HDP ilçe başkanlığının bulunduğu bina kullanılamaz hale geldi.

İTFAİYE EKİPLERİNİN YOLU KESİLDİ

Olaylar üzerine çevre ilçelerden takviye polis ekibi sevk edildi. Yangına müdahaleye giden itfaiye ekiplerinin yolu göstericiler tarafından kesilirken, ara sokaklara dağılan gruba polisin müdahalesi sürüyor. Grubun ara sokaklarda çok sayıda işyerine taş ve sopalarla saldırdığı ve bazılarını ateşe vermeye çalıştığı belirtildi. Bu arada biber gazından etkilenen birçok kişi ise ambulanslarla hastanelere götürüldü.

(DHA)