Alanya'da hortum Marmaris'te kar şaşkınlığı

Alanya'da hortum Marmaris'te kar şaşkınlığı
Alanya'da hortum Marmaris'te kar şaşkınlığı

Alanya?da dün sabah oluşan çok sayıda hortum, kıyıya varmadan etkisini yitirdi. Sivas?ta (üstte) kar nedeniyle göz gözü görmez hale geldi. Marmaris?in yükseklerinde kar kalınlığı 5 santimetreydi. FOTOĞRAF: ERAYDIN AYTEKİN / DHA FOTOĞRAF: TEOMAN ERİŞ / DHA

ANTALYA/MUĞLA/SİVAS - Türkiye’nin büyük bölümünü etkisi altına alan kar yağışı Marmaris’i gafil avladı. Marmaris’e 22 yıl aradan sonra dün, kar yağdı. Badem ağaçlarının üzeri karla kaplanırken Marmaris-Turunç yolunda araçlar güçlükle ilerleyebildi. Marmaris-Turunç arasında dolmuş şoförlüğü yapan Yusuf Ay, “Sabah birisi bana ‘Marmaris’e gitme kar yağacak’ deseydi, inanmazdım” dedi. Marmarisliler karı en son 1987 yılının Şubat ayında  görmüştü. Marmaris’te hava sıcaklığı 3 dereceye kadar düşerken araçlarının lastiklerinde zincir bulunmayan sürücüler, Marmaris-Muğla ve  Muğla-Denizli yolunda zor anlar yaşadı.
Alanya’da ise dün sabah saatlerinde doğu sahili açıklarında havanın kararmasıyla birlikte çok sayıda hortum oluştu. Küçük balıkçı tekneleri felakete  yakalanmamak için barınağına sığındı ama hortumlar kıyıya yaklaşamadan etkisini kaybetti. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, bölgede sıcaklığın birkaç derece daha düşeceğini, yağışlı havanın yarına kadar etkisini göstereceğini belirtti. (aa, dha)