Alanya'da kavga: Dört ölü

Alanya'ya bağlı Okurcalar beldesi sahilinde su sporları faaliyetleri yürüten iki grup arasında çıkan çatışmada dört kişi öldü, ikisi turist altı kişi yaralandı.

ANTALYA - Alanya'ya bağlı Okurcalar beldesi sahilinde su sporları faaliyetleri yürüten iki grup arasında çıkan çatışmada dört kişi öldü, ikisi turist altı kişi yaralandı.
Alanya'ya 17 kilometre uzaklıktaki Okurcalar beldesi'nde Holiday Garden Resort Otel ile Sidera Otel arasındaki plajın bir bölümü Maliye Bakanlığı'nca su sporları yaptırılmak üzere ihaleye çıkarıldı. İhaleyi alan firma, işletmeden vazgeçti. Bunun üzerine Alanya'nın Esentepe Köyü'nde oturan Uysal ve Eren aileleri, herhangi bir izin almadan plajda jet-ski, banana, deniz paraşütüyle su sporları yaptırmaya başladı.
Rekabete giren iki ailenin fertleri dün sabah saat 09.30 sıralarında tartışmaya başladı. İki ailenin yanında çalışan kişilerin de tartışmaya katılmasıyla, kavga çıktı. Taraflar silah ve bıçaklarını çekince, sahil kana bulandı. Kurşunlar havada uçuşurken, plajda güneşlenen turistler panik içinde kaçtı.
Yaklaşık 20 kişinin karıştığı çatışmada, Şemsettin ve İdris Uysal kardeşler ile Hasan Hüseyin Er ve Mehmet Kaplan olay yerinde öldü. Plajda güneşlenirken kurşunlara hedef olan Rus turist 12 yaşındaki Katherina Alenicheva ve 49 yaşındaki Aleksander Yeutushenko ile çatışanlardan Yunus Eren,Cafer Eren, Zekeriya Eren ve Ali Eyüp Çakır da yaralandı. Turist kızın durumunun iyi olduğu belirtilirken, ağır yaralanan Yeutushenko ameliyata alındı.
Kavgaya karışanlardan Zekeriya Eren, ayakta tedavi edildikten sonra yaşananları anlatması için olay yerine götürülürken de saldırıya uğradı. Polis kıyasıya dövülen Eren'i güçlükle kurtarabildi. Tanıklar, "Turistler çığlık çığlığa kaçışıyordu. Ateş edenler zaman zaman durup şarjör değiştiriyorlardı. Sonra bazıları çeşitli yönlere kaçıştı. Olay yerine jandarma geldi. O sırada hepsi aynı renk takım elbise giymiş yaklaşık 20 kişi daha geldi. Jandarmayla tartıştılar. Takviye gelince ortadan kayboldular" dedi.
'Dünyayı başlarına yıkarız'
Kaymakam Günhan Sarıkaya, "Bu ranttan kaynaklanan bir olay. Çatışmanın ihaleyle ilgisi yok. Kavga ettikleri yerde her iki tarafın da hakkı yok" diye konuştu.
Olaydan sonra Alanya'ya giden Vali Alaaddin Yüksel, "Alanya dünyanın en huzurlu kentidir. Bu huzuru bozmak isteyenlerin dünyayı başına yıkarız" dedi.