Alanya'da turiste mayo sorgusu

Alanya'da turiste mayo sorgusu
Alanya'da turiste mayo sorgusu

Alanya'da turistler şimdilik mayoyla dolaşıyor.

Alanya Belediye Meclisi'nde ramazanda sokaklarda mayoyla gezilmesini yasaklamak için girişimde bulunuldu. AKP'li üye: Mayolu kadın manzarası beni etkiledi, turiste niye mayoyla dolaştığını sordum.

 

İkram TEKMANLI

 

ANTALYA - Alanya ilçesi Belediye Meclisi toplantısına cadde ve sokaklarda mayoyla dolaşan turistlerle ilgili tartışma damgasını vurdu. DP’li Belediye Meclis Üyesi Hilmi Arıkan, Ramazan ayında turistlerin mayolarla sokakta dolaşmasının vatandaşları rahatsız ettiğini öne sürdü. AKP’li Şükrü Sadullahoğlu ise  mayolu bir kadın turistten Ramazan ayı olduğu için etkilendini ve şehrin ortasında mayo ile ne yaptığını sorduğunu anlattı. Sadullahoğlu, mayo gibi plaj kıyafetleriyle dolaşanların belediye ve tesis sahipleri tarafından tabelalarla uyarılması gerektiğini söyledi. Alanya Belediye Başkanı Anavatan Partili Hasan Sipahioğlu ise meclis üyelerinin eleştirileri karşısında sessiz kaldı.

Alanya Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı bugün saat 15.00’da Hasan Sipahioğlu’nun başkanlığında yapıldı. İmar ve bütçe komisyonlarından gelen kararların oylandığı toplantı sonunda gündem dışı konuların görüşülmesine geçildi. Demokrat Partili Belediye Meclis Üyesi Hilmi Arıkan (yanda), son aylarda Alanya’da ahlaki bir erozyon yaşandığını, vatandaşların da bu durumdan son derece rahatsız olduğunu söyledi. Turistlerin ancak plajda giyilebilecek, hatta orda bile yadırganacak kıyafetlerle dolaştıklarından şikayet eden Arıkan, şöyle konuştu:

“Yabancı ve yerli turistler neredeyse vücudun tamamını açıkta bırakan kıyafetlerle cadde, sokak, ana yol, çarşı ve pazarda pervasızca dolaşmaktadır. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde bu şekilde kılık kıyafetlerle şehir merkezlerinde, yollarda, alışveriş merkezlerinde dolaşılıyor. Dolaşanlara ise cezai işlem uygulanmıyor. Bu tür davranışlar toplumda her zaman için huzuru kaçırma ve bozma potansiyeli olan hareketlerdir. Turistler kaldıkları otellerde bile plaj kıyafeti ile restoran ve bar gibi bölümlere girmemeleri konusunda levha ile uyarılıyorlar. Geçmiş yıllarda Alanya’da cadde ve sokaklarda bu tür uyarılar mevcuttu. Şimdi de bu yapılabilir ve turistler uyarılabilir. İlçede yaşayan halkın huzur ve refahını temin etmekle görevli belediyeye bu konuda önemli görevler düşmektedir. En azından tesis sahipleriyle görüşülerek turistlerin uyarılması sağlanabilir. Konuyla ilgili belediyece gerekli hassasiyet gösterilmezse bu konuda toplumda oluşabilecek her türlü olumsuzluğun maddi ve manevi vebali altında kalınmış olur. Bunun hesabı ise verilemez.”

 

ZABITA UYARMASIN

Hilmi Arıkan’ın endişelerine katıldığını söyleyen Anavatan’lı Belediye Meclis Üyesi Murat Koçak ise, “Bunun zabıta güçleri ile uyarılması sakıncalı. İleride turizm için telafisi mümkün olmayan zararlar verebilir. Ancak otel ve tesislerde asılabilecek tabelalarla turistler sokağa mayo gibi plaj kıyafetleriyle çıkmamaları konusunda uyarılabilir” dedi.

 

RAMAZAN OLDUĞU İÇİN ETKİLENDİM

4 gün önce yaşadığı bir olayı anlatan AKP’li Belediye Meclis Üyesi Şükrü Sadullahoğlu (yanda), “Sokak ortasında 20 santim bile gelmeyen bir mayo giyen turist gördüm. Ramazan ayı olduğu için bu manzara beni etkiledi ve 'hanımefendiye' böyle bir mayoyla şehrin ortasında ne yaptığını sordum. Kendisi hiç bir uyarı olmadığı için mayoyla dolaştığını ifade etti. Demek ki belediye tarafından yeterli uyarı yapılırsa turistler çarşı içinde ve alışveriş merkezlerinde böyle açık saçık dolaşmayacaklar” diye konuştu.

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu ise belediye meclis üyelerinin bu önerisi hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Başkan Sipahioğlu ayrıca belediyenin bu konuda uyarı levhaları koyup koymayacağı, zabıtaların mayo giyen turistlere müdahale edip etmeyeceği yönündeki gazetecilerin sorularına da yanıt vermedi. (dha)