'Alarm' görevi verilen F-16'lardan, Rus askeri uçağına engelleme

'Alarm' görevi verilen F-16'lardan, Rus askeri uçağına engelleme
'Alarm' görevi verilen F-16'lardan, Rus askeri uçağına engelleme
Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada dün akşam saatlerinde Türkiye'nin Karadeniz kıyılarına paralel olarak uçan bir Rus askeri uçağına karşı havalanan F-16'ların, İL-20 tipi askeri uçağa 'önleme' yaptığı belirtildi.

ANKARA Rusya ’ya ait bir İL-20 tipi askeri uçak, 22 Ekim 2013 tarihinde, 16.37-19.05 saatleri arasında, Karadeniz’de Türkiye -Gürcistan hudut bölgesinden, Türkiye-Bulgaristan hudut bölgesine kadar, uluslararası hava sahasında, kıyılarımıza paralel olacak şekilde doğudan batıya doğru uçuş icra etti.

Rusya'ya ait askeri uçak Karadeniz’in uluslararası hava sahasında ve Hopa/Artvin açıklarında Ankara FIR'ına girişi ile birlikte, muhtemel hava sahası ihlal girişimlerini önlemek maksadıyla, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait Merzifon’da konuşlu 2 adet F-16 uçağına 'alarm' görevi verildi. Merzifon'dan saat 16.38’de kalkış yapan uçaklar, saat 17.14’de Rusya'ya ait askeri uçağa Ordu açıklarında önleme yaparak, Türk hava sahasında seyirle, uçağı Türkiye-Bulgaristan hududuna kadar izledi. Uçağın, saat 19.05’de bölgeden uzaklaşması ile birlikte, uçaklar üssüne dönüş yaptı.

DHA