@ismailsaymaz

Albay Ali Öz'e ağır ceza yolu göründü

Albay Ali Öz'e ağır ceza yolu göründü
Albay Ali Öz'e ağır ceza yolu göründü
Dink cinayetinde 'görevi ihmal'den iki dava açılıp sadece bir davada sulh ceza mahkemesinde yargılanan Albay Ali Öz'e, Yargıtay'dan kötü haber geldi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Dink cinayetinde hangi marka silahın kullanılacağını altı ay önceden bilip ihbar aldığı halde adım atmamak ve cinayetten sonra da sahte evrak düzenlemekle suçlanan eski Trabzon Jandarma Alay Komutanı Ali Öz için Yargıtay, ‘ağır ceza ’ adresini gösterdi. Ali Öz hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde ‘görevi ihmal ve evrakta sahtecilik’ suçundan dava açılmıştı. İlk dava sürerken, Adalet Bakanlığı’nın incelemesi doğrultusunda, bir de Trabzon 1. Ağır Ceza’da hem ‘görevi ihmal’ hem de ‘evrakta sahtecilik’ suçundan ikinci bir dava açılmıştı. Bu mahkeme, iki davayı birleştirmesi gerekirken, “Aynı suçtan iki dava olmaz” diye davayı reddedince Dink ailesi Yargıtay’a başvurmuştu. Altı yılın sonunda Yargıtay 5. Ceza Dairesi, “İki dava ağır cezada birleştirilmeliydi” diyerek, ret kararını bozdu.
Albay Ali Öz ve emrindeki askerlerle ilgili ilk dava ‘görevi ihmal’ savıyla Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açıldı. Bu yargılama sürerken Adalet Bakanlığı, Trabzon’da inceleme yaptı. Bakanlık aynı jandarmalar hakkında ‘Yasin Hayal ve arkadaşlarıyla ilgili örgüt kurmaktan işlem başlatıp savcılığa bildirmedikleri, cinayetten sonra sahte evrak düzenledikleri’ için soruşturma izni verdi. Böylece Albay Öz hakkında ‘görevi ihmal ve evrakta sahtecilik’ iddiasıyla ikinci bir dava daha açıldı. Bu davanın adresi ise Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ydi.
İlk davaya bakan 2. Sulh Ceza Mahkemesi, ikinci davaya bakan 1. Ağır Ceza’ya yazarak iki dosyanın ağır cezada birleştirilmesini istedi. Fakat 1. Ağır Ceza, Mayıs 2011’de, ‘görevi ihmal’ suçlamasından iki dava açıldığını, aynı suçtan iki yargılama olmayacağını savunarak, davaları birleştirmek yerine elindekini reddetti. Karar vermek zorunda kalan 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Albay Ali Öz ve Metin Yıldız’ın altı ay, üç jandarmanın da dört ay hapsine hükmetti.
Bu arada Dink ailesinin avukatları, 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘davayı ret’ kararını Yargıtay’a taşıdı. Ve Yargıtay 5. Dairesi, geçen 3 Haziran’da açıkladığı kararla, ‘iki dosya arasında bulunan bağlantı nedeniyle davaların yüksek görevli ağır cezada birleştirilmesi gerektiği halde davanın reddine karar verilmesi’ nedeniyle kararı bozdu. 

Avukat: Diğer davanın da bozulması gerekiyor

Kararı yorumlayan avukat Hakan Bakırcıoğlu şimdi Ali Öz’ün mahkûm olduğu ve henüz Yargıtay aşaması bitmeyen diğer davanın sonucunu beklediklerini kaydediyor. Bakırcıoğlu, bu davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘bozma’ yönünde görüş belirttiğini kaydederken, dairenin bu görüşe uyması durumunda iki davanın Trabzon’da birleşeceğini ifade ediyor. Yargıtay 11. Ceza Dairesi’ne dün sunduğu dilekçede davanın bozulmasını isteyen Bakıroğlu; Albay Ali Öz’ün örgütsel faaliyetlerinin açığa çıkarılmadığını, ana davanın sanıklarıyla birlikte yargılanması gerekirken bu yöne gidilmediğini ifade etti.
Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nin diğer kararı bozduğu anımsatılırken; şu hususlar sıralandı:
Trabzon Jandarma görevlileri tarafından Dink cinayeti sanıklarının takip edip edilmedikleri, kontrol altında tutulup tutulmadığı soruşturma, yargılama konusu yapılmamıştır.
Jandarmaya bağlı haber elemanlarının olup olmadığı araştırılmamış, kayıtlı haber elemanından dördü de dinlenmemiştir.
Jandarma arşivlerinde söz konusu döneme ait belgelerin ve dijital kayıtların değiştirilip değiştirilmediği incelenmemiştir. Sanıkların istihbarat arşivlerini yeniden düzenlemeleri eylemleri de resmi evrakta sahtecilik suçudur.
Albay Ali Öz kasıtlı şekilde örgüte operasyon yapmamış ve Hrant Dink cinayetine dair elde edilen istihbaratı devletin diğer birimlerine aktarmamıştır. Bu nedenlerle Sanık Ali Öz ile Metin Yıldız’ın Dink cinayetini işleyen örgüt ile organik bağlarının bulunduğunun tespit edilmemesi durumunda dahi eylemleri nedeni ile davanın ağır ceza mahkemesinde görülmesi gerekliliği bulunmaktadır.