@ismailsaymaz

Albay baba, eşcinsel oğlunu silahla kaçırdı

Albay baba, eşcinsel oğlunu silahla kaçırdı
Albay baba, eşcinsel oğlunu silahla kaçırdı

Albayın oğluyla yaşayan R.K. da darp edildi. R.K.: Onun hayatından endişe ediyorum.

Eşcinsel genç, baskı yapan albay babasından şikâyetçi olunca polis koruması verildi. Ancak koruma, gencin kaçırılmasını önleyemedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Ankara ’da bir süredir sevgilisiyle yaşayan eşcinsel U.G.S., üç ay önce Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda görevli olan albay babası ve polis amcası tarafından ölümle tehdit edildi, zorla Amasya’da ev hapsine tabi tutuldu. Kaçarak Ankara’ya gelen genç , 3 Ocak’ta şikâyette bulundu. Aile Mahkemesi çağırmalı koruma verdi. Buna karşı önceki gün, önceden polise haber verildiği halde albay baba ve adamları silahlarla evi bastı; oğlu U.’yu zorla kaçırıp sevgiliyi dövdü. U.G.S.’yi koruyamayan polis, kaçıranlar ve aracın plakası belli olmasına rağmen halen harekete geçmedi. Avukatı Ahmet Toköz, U.’nun hayatından endişe ettiklerini belirtirken ‘mağdur eşcinsel, failler asker ve polis diye kimsenin işlem yapmadığını’ ileri sürdü.

Önce ev hapsi

 Ankara’da yaşayan 20 yaşındaki U.G.S., eşcinseldi. Bir süredir R.K. ile yaşıyordu. Bu gizli ilişkisi geçen yıl ekim ayında U.G.S.’nin Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda görevli olup kısa bir süre önce emeklilik dilekçesi veren babası Albay S. S. tarafından fark edildi. U.G.S.’nin 2 Ocak 2013’te Ankara Başsavcılığı’na verdiği dilekçeye göre baba S.S., silahını doğrultup “Seni öldürürüm” dedi. Bir hafta dada hapsedilen U.G.S., Amasya’da yaşayan amcası C.S.’nin yanına gönderildi. Amcasının da ölümle tehdit ettiği U.G.S., üç hafta evde tutuldu. Üç haftanın sonunda kaçarak Ankara’ya geldi. Bu sırada iddiaya göre babası da, oğlunun sevgilisi R.K.’yi arayıp ölümle tehdit etti. U.G.S.’nin suç duyurusuna göre Kastamonu Emniyeti’nde çalışan bir diğer amcası V.S.’nin aracılığıyla telefonları ve Facebook hesabı takip edilmekteydi.

Altı ay koruma kararı

U.G.S., ‘adam öldürmeye teşebbüs, iki kez silahlı tehdit, yasadışı telefon dinleme ve izleme’ savıyla şikâyetçi olurken savcılıktan koruma da talep etti. Ankara 6. Aile Mahkemesi, 4 Ocak’ta U.G.S.’yi koruma altına aldı. Kararda, U.G.S.’nin ‘aile için şiddete uğradığı’ belirtilerek altı ay süreyle ‘çağrı üzerine koruma’ tahsis edildi. Ayrıca baba ve amcaların ‘şiddet tehdidi, hakaret ve aşağılama, küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması; mağdurun konutuna ve işyerine yaklaşmaması; iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi, yoksa on gün hapse tabi tutulacakları’ ifade edildi.

Kaçıranlar belli, plaka belli

Ancak birçok kadına şiddet olayında yaşandığı gibi koruma fayda etmedi. U.G.S. ile R.K., önceki gün saat 18.00 sularında Ankara Dikmen’deki evlerine giderken ev sahibi aradı. U.G.S.’nin babası ve amcasının kapı önünde olduklarını söyledi. U.G.S. 155’i aradı. Polisler “Geliyoruz” deyince iki sevgili eve yürüdü. Kapıda U.G.S.’nin babası S.S. ve amca C.S. ile karşılaştılar.
R.K.’nin Dikmen Polis Merkezi’nde alınan ifadesine göre yaklaşık sekiz kişi apartman kapısını zorla açarak iki sevgiliyi yere yatırıp tekme ve yumruklarla vurdu. Baba S.S. ve amca silah çıkarıp R.K.’nın kalbine ve kafasına doğrulttu. U.G.S. apartmandan karga tulumba çıkarılıp bir araca bindirilirken baba S.S. de R.K.’ye “U.’yu öldüreceğim, sebebi sen olacaksın. Seni de aileni de yok edeceğim” dedi. Sevgilisinin bindirildiği aracın peşinden koşup camlarına yapışan R.K., bir süre sürüklendi. Polis yine yetişemedi. R.K., ifadesinde, “Ailesi U.’yu ve beni öldürmekle tehdit ediyordu. U.’nun hayatından endişe ediyorum. Ailesince öldürüleceğini düşünüyorum” dedi. Tedavi edilen R.K.’nin gözünde şiş, burnunda kırık ve çenesinde yara saptandı.
R.K.’nin avukatı Ahmet Toköz, Dikmen Polis Merkezi’nin U.G.S.’yi korumadığı gibi kurtarmak adına hiçbir çaba göstermediğini de öne sürerek, “U.G.S.’nin yaşam hakkı tehlikeye düşmüşken etkin soruşturma yürütülmemesinin sebebini, mağdurun eşcinsel olması ve faillerin asker ve emniyete yakın kişilerden oluşması olarak değerlendiriyoruz. U.’nun bir an önce kurtarılmasını bekliyoruz” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1122759112275912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İsim kısaltılmış ama... - Pisigen

  Bu arada Radikal gazetesi olarak büyük bir hata yaptığınızı düşünüyorum. Kaçırılan adamın dövülen sevgilisinin adını R. K. diye kısaltmışsınız, ama masaüstü duvar kağıdı gibi fotoğrafını oraya koymanın ne anlamı vardı? İnsan en azından göz kısmını buzlar. Adının kısaltılmasını isteyen birinin billboard afişi gibi fotoğrafının gösterilmesine onay vereceğini sanmıyorum. Etik olmadığı gibi ülkemizde eşcinsellere duyulan nefretin sonucunda adamın fotoğrafı linç etmek için hedef göstermek gibi olmuş.

  gerçeklik'e cevaben - Pisigen

  gerçeklik adlı kullanıcıya sesleniyorum. Eşcinsellik insanlığın başlangıcından beri var. Modernlikle bunun bir ilgisi yok. Eşcinsel hayvanlar bile var doğada, doğallıkla da ilgisi yok. Ayrıca kimse sırf marjinal olmak adına ailesi tarafından, toplum tarafından hor görülmeyi, dışlanmayı, hakarete ve darba uğramayı, hatta kaçırılıp öldürülmeyi göze almaz.

  gerçekliğe karşı - onur444

  normal olmak istemiyorum. normal bir yaşam istemiyorum. çağdaşlık mı ilkellik mi? bu ikilem bana göre değil. ben kendi bildiklerim, inandıklarım ölçüsünde yaşamalıyım. önerilen ahlaki sınırlar ve mutluluk formülü, benim için hayatın zindan olması demek. eşcinsel değilim, ama eşcinsellik bana dolayısıyla homofobik gerçeklikten daha yakın.

  Varlığına,ruhuna,bedenine isyan; eşcinsellik. - gerçeklik

  Evet, normalleşmeyen bir hayat algısıyla sözde çağdaşçılığın ürettiği süni sorunlardan biri maalesef; eş cinsellik. Cinsel yönelim zırvasıyla kendi bedeni gerçekliğine isyan edip doğallığa savaş açmanın neyinden haz duyuluyor anlayamıyorum.İllaki farklı mı olmak istiyorsunuz? Ben size makul bir farklılık argümanı sunayım isterseniz;düşünmeyi öğrenmekle işe başlayabilirsiniz mesela...Kendinize dönün.İçine düştüğünüz,düşürüldüğünüz,bu toprakların mayasına ve geçmişine aykırı,bu toplumun inancından,özünden ve kültüründen uzak sahte yönelişlerin kimseye faydası yok. Bedeninizle ve ruhunuzla barışıp kendinizi olduğunuz gibi kabul ederseniz, kesinlikle mutlu olursunuz.Size garanti veriyorum. Bu sahte yaşayış ve kabullerden sıyrılın artık. Batıcıl kısmi medeniyet hastalığının tedavisi mümkün yani.

  SEVGI,ANLAYIS,ÖZGÜRLÜK ! - palenke

  Bu degerlerden yoksun yasiyoruz malesef,Her seferinde cocuklarimizi ne kadar cok sevdigimizi ve onlarin mutlulugu icin herseyi yapacagimizi anlatir dururuz o zaman öyle mutluysa birak öyle yasasin,senin istedigini yapip mutsuz olmasi dahami iyi,biz aslinda hep kendi mutlulugumuzu ve cevrenin ne diyecegini düsünüyoruz,Ey kudretli ve güclü Albay baba bu vasiflarini keske cocugunun gercekten mutlulugu icin kullansaydin,zorbalik icin degil.

  Ayrımcılıkla mücadele - surrealist_tr

  Eşcinselliğin doğuştan olduğu konusunda neredeyse tüm bilim insanları hemfikir.Sadece muhafazakar-dindarlar günah olduğunu düşünüyorlar.Erkek egemen toplumda,erkekliği aşağıladığı için onurlarına yediremiyorlar.Buradan şu sonuç çıkıyor,erkeklği aşağıladığı için karşı çıkanlar,alenen kadınlığı aşağılıyor demektir.Kadını ikinci sınıf görüyor demektir.Dini inacı için karşı çıkanlarada şunu sormak isterim, din sadece erkekler içinmidir.Ayrımcılıkla mücadele yasası çıkmadan,insanlar bunu özümsemeden bu olaylar bitmez, glbtt bireylerde gizlenmeye devam ederler.Hiçkimse,ırk,renk,dil,ulusal aidiyet,din,mezhep,cins ve cinsel yöneliminden dolayı ayrımcılığa uğrayamaz.

  Aynı tas, aynı hamam... - Sömsöm Yarim

  Bu haber iki konuya nokta atışı yaparak durum tespiti yapıyor: 1) Türkiye'de eşcinseller hâlâ ciddi ayrımcılığa maruz kalıyor. Ailesi dahi onlardan öldürecek kadar nefret edebiliyor. 2) Türkiye'de asker ve polis hâlâ kanunun üzerindedir. Polis ve askerler üstlerinin kanun dışı bir iş yapacağını bilse dahi onları ihbar ve müdahale etmiyor. @çeşmizar Olay zaten Albayın oğlunun eşcinsel olması nedeniyle gerçeklemiş. Kadın sevgilisiyle beraber yaşasaydı aynı şey yine olur muydu? Eşcinselliğin adını anmaktan bile korkuyorsanız bir psikoloğa danışmanızda fayda var. Tasvip edersiniz ya da etmezsiniz; ama dünyanın her yerinde böyle bir olgu var.