Albay Çiçek tutuklandı

Albay Çiçek tutuklandı
Albay Çiçek tutuklandı

Dursun Çiçek adliyeye geldiğinde önünde etten duvar oluşturulup fotoğrafının çekilmesi engellendi. FOTOĞRAF: TANER YENER / DHA

Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’nda imzası bulunduğu belirtilen ve günlerdir ifade verip vermeyeceği belirsiz olan Albay Dursun Çiçek dün soruşturmanın yürütüldüğü savcılığa ifade verdi. İfadesi sonrasında Dursun Çiçek tutuklanarak cezaevine konuldu.
Genelkurmay Harekât Başkanlığı 3. Bilgi Destek Şube Müdürü Dursun Çiçek’in imzasını taşıyan ‘İrticayla Mücadele Eylem Planı’ daha önce sadece bir fotokopiydi.
Ancak  Çiçek gözaltına alındı ve 30 Haziran’da ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçu nedeniyle tutuklandı. İfadesinde belgenin altındaki imzanın kendisine ait olduğunu ancak bu imzanın 10 yıl önce imzaladığı başka bir belgeden koplayandığını öne sürdü. Üç yıl önce imzasını değiştirdiğini de öne sürdü. Çiçek 18 saat tutukluluğun ardından ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle tahliye edildi.
Belgenin orjinali geçen 30 Eylül’de ismi gizli bir subay tarafından bir ihbar mektubuyla birlikte İstanbul’da Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara ulaştırıldı. İhbar mektubunda belgenin hazırlanışı ve ardından imha edilmesiyle ilgili bazı iddialar öne sürülürken, kimi isimlere de yer verildi. Bu arada belgeyle ilgili Adli Tıp Kurumu, ‘altındaki imza Çiçek’in el ürünüdür’ diye rapor verdi. Savcılık ismi geçen askerlerden şimdiye kadar 11 askerin ifadesine başvurdu.  Çiçek dün ifade vermek üzere adliyeye gitti..
Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne saat 10.15’te gelen sivil plakalı bir minibüs, hâkim ve savcıların giriş yaptığı kapıdan adliye bahçesine girdi. Savcılıkça beş saat sorgulanan Çiçek saat 15.55’te tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Albay Çiçek Nöbetçi mahkemedeki sorgunun ardından tutuklanarak cezaevine konuldu. 
Öte yandan Nisan ayında yapılan bir ihbar üzerine Poyrazköy’de bulunan mühimmatla ilgili beş askerin daha ifadesi alındı. Askerler ifadelerinin ardından serbest kaldı.