Albay Çiçek'in tutuklanma nedeni 'belge' değil

AKP Kırıkkale Milletvekili Vahit Erdem:Albay Çiçek, belgenin altında imzasının bulunmasından değil, Ergenekon operasyonuna yönelik bir örgütün içinde olmasından dolayı tutuklandı

 

ALBAY ÇİÇEK TUTUKLANDI HABERİ İÇİN TIKLAYIN

 

KIRIKKALE - AKP Kırıkkale Milletvekili ve NATO Asamplesi Başkan Vekili Vahit Erdem, görevi gereği sık sık yurt dışına çıktığını belirtirken, döndüğünde ise Türk basınına baktığında çok üzüldüğünü söyledi. Türkiye ile Avrupa ve dünyadaki gündemin çok farklı olduğunu dile getiren Erdem, Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın, altında imzası bulunan belge ile ilgili olarak hakkında 'kovuşturmaya yer yok' kararı verdiği Albay Dursun Çiçek'in Ergenekon savcılarının talebiyle tutuklanmasına ilişkin açıklamada bulundu. Erdem, "Albay'ın tutuklanmasının, belgenin altında imzasının bulunmasından değil, Ergenkon operasyonuna yönelik bir örgütün içinde olmasından dolayı tutuklandı" dedi.
Memleketi Kırıkkale'de AKP İl Binasına ziyarette bulunan Vahit Erdem, ôYurt dışından dönerken Türk basına baktığım zaman üzülüyorum, moralim bozuluyor. Dünyanın gündemi, Avrupa'nın gündemi çok farklı, Türkiye'nin gündemi çok farklı. Biz içerde çok problem çıkaran, daima cepheleşen bir yapıya sahibiz. Bu üzücü. Türkiye artık irtica, ihtilal, bölünme gibi kavramların üzerine çıkması lazımki kalkınsın, gelişsin muassır medeniyet seviyesine sadece ekonomi ile, yatırım ile çıkılmaz. Evvela zihniyet ile ulaşmamız lazım. Devamlı sürtüşme ile zaman ve enerji kaybedersek bir yere varamayız" dedi.


-İRTİCANIN HAKİM OLACAĞINA İNANMIYORUM-


Devletin içeride ve dışarıda yapacağı pek çok işleri bulunduğunu belirten Vahit Erdem, "Burada da herkese görev düşüyor. Her kesime, devletin kurumlarına hükümetimize, muhalefete herkese görev düşüyor. Bunların artık üzerine çıkalım. Bunları geride bırakalım bu ülkenin irticaya gideceğine, Türkiye'de irticanın hakim olacağına inanmıyorum. Nedir irtica? Türkiye'nin dini prensiplerle yönetilmesi v.s gibi şeyler kastediliyorsa, bu mümkün değil. Bunun teminatı Türk milletidir ve bunu Türk milleti istemez. Bugün İslam devleti diye ortaya konan hangisi islam devletidir. Bunlar olmayacak şeyler. Türkiye'de irtica zihniyetinde olan kişiler varmıdır, dünyanın her tarafında da vardır. Amerika'da da vardır. Dünyanın her devletinde marjinal aşırı uçlar mevcut. Mühim olan bunların marjinalleşmesi lazım. Devleti meşgul etmemesi lazım" dedi.


-ERKENEKON'DAN TUTUKLANDI-


Erdem, Albay Dursun Çiçek'in tutuklanmasına ilişkin yaptığı açıklamada ise, "Belge konusunu bilemiyoruz. Mahkeme bile tespit edemedi. Askeri yargı bunun geçersizliğini ve herhangi bir işlem yapılamayacağını söyledi. Sivil yargıda söz konusu olan, Albay'ın tutuklanmasına kağıttan dolayı değil, Ergenekon operasyonuna yönelik bir örgütün içinde olmasından dolayı tutukladı. Yoksa belgeden dolayı değil. O belge sahte ise eğer, bu belgeyi kim uydurdu, nasıl uydurduysa bunun zamanla ortaya çıkarılması lazım. Türkiye'ye bir takım nifak sokarak, Türkiye'yi karıştırmak isteyenlerin de ortaya çıkarılması gerekir. Maalesef her ülkenin düşmanı var. Bu ülkenin düşmanı daha fazla. İçimizde de çok, dışarıdan da çok uğraşılıyor" dedi. (dha)